Úvod Z DOMOVA Čaputovej vláda bude pokračovaním doterajšieho vládnutia, myslí si Fico

Čaputovej vláda bude pokračovaním doterajšieho vládnutia, myslí si Fico

Robert Fico. (Foto: archív)

Tzv. vláda odborníkov prezidentky Zuzany Čaputovej bude pokračovaním toho, čo aktuálne máme. Myslí si to predseda opozičného Smeru-SD Robert Fico. Poukázal na jej ohlásené zloženie a dosadenie nominantov doterajšej vlády na jednotlivé posty. Smer-SD takejto vláde nevysloví dôveru v Národnej rade SR.

„Je evidentné, že prezidentka chce zachrániť túto vládnu koalíciu a hodila im záchranné koleso. Všetci sa budú tváriť, že nenesú zodpovednosť za nič a s prezidentkou si vytvoria úradnícku vládu. To bude kontinuita toho, čo aktuálne na Slovensku máme,“ povedal Fico.

Kritizoval niektoré nominácie v úradníckej vláde, ktorú má prezidentka vymenovať na začiatku nasledujúceho týždňa. Napríklad Ivan Šimko je podľa neho skôr profesionálny politik, než odborník.

Otázky má aj pri Miroslavovi Wlachovskom, ktorý by mohol byť ministrom zahraničných vecí. Zamýšľa sa, či bude hájiť záujmy SR. Podotkol tiež, že v úradníckej vláde majú byť aj štátni tajomníci či poradcovia, ktorí boli nominantami doterajšej vlády.

Šéf Smeru-SD trvá na tom, že je stále čas zmeniť termín predčasných volieb tak, aby sa konali začiatkom júla. Priznal, že by si to vyžadovalo zmeny termínov a zákonov týkajúcich sa priebehu volieb. No už 8. júla by tak podľa jeho slov boli známe výsledky volieb a vzišla by z nich vláda s riadnym mandátom od ľudí.

Poukázal pritom na potrebu riešiť aktuálne problémy, napríklad zdražovanie potravín, finančnú situáciu v nemocniciach a zdravotníctve, a podobne. Povinnosťou politikov má byť podľa neho zabezpečenie toho, aby nepokračoval ďalší prepad Slovenskej republiky.

Na margo rokovaní prezidentky s lídrami niektorých politických strán poznamenal, že hlava štátu sa nestretla s opozíciou. Podčiarkol, že voľbami prešli len dve parlamentné strany, a to Smer-SD a ĽSNS. „Dala jasne najavo, že nepotrebuje počuť iný názor,“ vyhlásil.