Úvod ZO ZAHRANIČIA Prieskum: Väčšina Nemcov nechce Ukrajinu v NATO a želá si, aby rokovala...

Prieskum: Väčšina Nemcov nechce Ukrajinu v NATO a želá si, aby rokovala s Ruskom o mieri

Foto: archív

Väčšina Nemcov si želá, aby Kyjev začal rokovať s Moskvou o skončení vojny na Ukrajine. Vyplýva to z výsledkov prieskumu organizácie YouGov, ktorý sa uskutočnil od 5. do 10. mája na vzorke 2147 ľudí. Respondenti v prieskume odpovedali na otázku, či by Ukrajina mala alebo nemala rokovať s Ruskom o skončení vojny.

Z výsledkov vyplýva, že za okamžité mierové rokovania je 55 percent opýtaných, zatiaľ čo 28 percent je proti. Podľa prieskumu je 54 percent opýtaných Nemcov proti pozvaniu Ukrajiny do Severoatlantickej aliancie. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je pozvaný na júlový samit NATO v litovskom Vilniuse a dúfa, že jeho krajina tam dostane pozvánku na vstup do aliancie.

Podľa kuloárnych informácií členské krajiny NATO vrátane USA a Nemecka nedávno za zatvorenými dverami jasne naznačili, že na samite vo Vilniuse nechcú prijať nijaké záväzky nad rámec vágnej deklarácie z roku 2008. Lídri členských krajín aliancie sa vtedy v Bukurešti dohodli, že Ukrajina a Gruzínsko sa stanú členmi NATO, nestanovili však konkrétny termín pre ich vstup.