Úvod Z DOMOVA Čarnogurský: Nekupujme americké stíhačky, ušetríme dve miliardy na sanovanie škôd po koronavíruse

Čarnogurský: Nekupujme americké stíhačky, ušetríme dve miliardy na sanovanie škôd po koronavíruse

Ján Čarnogurský. (Foto: archív)

Ján Čarnogurský, bývalý predseda vlády v rokoch 1991 – 1992 a minister spravodlivosti od roku 1998 do roku 2002, prišiel s návrhom, kde by mohla vláda nájsť finančné prostriedky na pokrytie finančne náročných opatrení na pomoc ekonomike počas súčasnej krízy. Podľa Čarnogurského by štát mohol pristúpiť k prehodnoteniu niektorých akvizícii vojenskej techniky.

Minister obrany Jaroslav Naď už minulý týždeň v médiách hovoril o tom, ako sa vláda postaví napríklad k už podpísanej dohode o kúpe 14 stíhacích lietadiel F-16 zo Spojených štátov. Uviedol, že zatiaľ chce byť v tejto otázke „opatrný“.

Pred rokovaním s americkou stranou si chce najskôr preštudovať zmluvu. SR objednala 14 lietadiel F-16 za predchádzajúceho vedenia rezortu obrany. Základná zmluva bola podpísaná na sumu približne 1,6 miliardy eur.

Súčasný šéf rezortu obrany Naď vo viacerých rozhovoroch spomenul, že výška splátok je značne vysoká a chce sa preto zaoberať ich možným prepočtom. „Ide o takmer tretinu rozpočtu rezortu obrany,“ priblížil Naď výšku splátok. Ako bude vyzerať ich finálna podoba v súčasnosti nie je zrejmé.

Ján Čarnogurský, ktorý pôsobí aj ako predseda Slovensko-ruskej spoločnosti, si myslí, že keď sa aktuálne v médiách stále viac a viac diskutuje o tom, čo nás bude stáť sanácia epidémie koronavírusu a aké ekonomické škody spôsobí, navrhuje, že niektoré opatrenia by sa dali financovať prípadnými ušetrenými prostriedkami za nákup vojenskej techniky.

„Mám návrh, ako ich nahradiť. Nekupujme od USA stíhačky F-16, ušetrili by sme približne 2 miliardy dolárov. Toľko budú stáť stíhačky a príslušný servis,“ upozornil bývalý politik. Čarnogurský argumentuje aj tým, že keď sa Európa odpúta od USA, bojové lietadlá americkej výroby sa môžu stať zbytočnými.

„Aj tak pôjdu stíhačky do šrotu. Nová vláda toľko kritizuje starú vládu, ale od najväčšieho nezmyslu starej vlády, objednávky stíhačiek F-16, sa akosi nevie oslobodiť. Čo za tým stojí?“ opýtal sa. „Okrem toho, v Sýrii sa ukázali ruské lietadlá lepšie ako americké. Americké lietadlá sa už v Sýrii neodvážia lietať nad územím obsadeným vládou,“ dodal Čarnogurský.