Úvod Z DOMOVA Na internet unikli citlivé údaje o nakazených Slovákoch

Na internet unikli citlivé údaje o nakazených Slovákoch

Foto: archív

V pondelok na internete kolovala mapa zachytávajúca výskyt pacientov s koronavírusom v Bratislave. Na mape sú vyznačené ulice, na ktorých bývajú pacienti s diagnostikovanou chorobou COVID-19. Podľa Denníka N mapa vznikla na základe webovej stránky Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI). Autor mapy je neznámy.

Ako uvádza Denník N, človek, ktorý mapu zverejnil, sa k nej dostal cez takzvaný API prístup, ktorý sa štandardne využíva na výmenu informácií najmä pri používaní aplikácií. „Prístup k dátam NCZI nebol chránený, a tak sa k informáciám vedel dostať ktokoľvek, kto má základné znalosti s prácou s dátami,“ uvádza Denník N.

Zverejnené informácie o pacientoch sú síce anonymné, no dá sa z nich vyčítať kedy bol pacient testovaný, či ide o muža alebo ženu a v akej obci má bydlisko. V prípade Bratislavy bola uvedená aj ulica s trvalým pobytom pacientov.

„Národné centrum zdravotníckych informácií vysvetľuje, že API prístup bol určený najmä úradom, ktoré tieto informácie potrebujú. Po zistení, že k údajom sa dostala aj verejnosť, úrad prístup pre verejnosť obmedzil,“ informoval Denník N.