Úvod Zaujímavé Čech vymyslel revolučné snehové reťaze

Čech vymyslel revolučné snehové reťaze

Foto: novinky.cz

Jazdíte do hôr a chceli by ste mať snehové reťaze, ktoré sa dajú ľahko a pohodlne nasadiť, a to dokonca priamo z auta? Čech Petr Gross také nielenže vymyslel, ale ich aj začal vyrábať.

Protišmykové zariadenie sa podobne ako puklica nasadí na disk kolesa. Takzvané automatické snehové reťaze majú štyri čeľuste s protišmykovými klincami, ktoré sa v prípade potreby vysunú a obopnú pneumatiku. Čeľuste sa roztvárajú a skladajú pomocou diaľkového ovládača z auta.

Samotné nasadenie protišmykového zariadenia na disk kolesa trvá po vytiahnutí z kufra dve až tri sekundy, jeho zloženie je podľa výrobcu dokonca ešte jednoduchšie. Zvládne to vraj aj technický antitalent. Čeľuste sa vysúvajú len vtedy, keď si to vyžaduje stav cesty.

Reťaze sú vyrobené z jedného z najpevnejších konštrukčných plastov, niektoré jeho mechanické vlastnosti tromfnú dokonca aj kovy. Z rovnakých materiálov sa vyrábajú napríklad komponenty do samopalov. Váha jedného kusu zariadenia, ktoré má podobu veľmi hrubého disku, je zhruba šesť kilogramov.

Pri rozťahovaní čeľustí využila firma odstredivé sily. Ich vysunutie je veľmi rýchle a reťaze zanechávajú v snehu stopu hlbokú takmer desať milimetrov. Zariadenie je momentálne určené len pre osobné autá, Petr Gross však plánuje začať vyrábať podobné reťaze aj pre nákladné autá či autobusy.

Reprofoto: novinky.cz
Reprofoto: archív