Úvod Zaujímavé Maté zlepšuje náladu, prebúdza telo aj dušu

Maté zlepšuje náladu, prebúdza telo aj dušu

Foto: archív

Čaj maté je čoraz populárnejší aj u nás. Bylinka yerba maté pripomína vôňou zelený čaj. Do našich končín však neprišla z Číny ako zelený čaj, ale z Južnej Ameriky, kde ju využívajú ako alternatívu tradičných čajov.

Všimli si totiž jej povzbudzujúce účinky aj využitie pri liečbe mnohých ochorení. Najväčšia výhoda je to, že maté neobsahuje kofeín. Má podobnú chuť ako niektoré druhy zelených čajov. Pripravuje sa máčaním sušených lístkov a vetvičiek cezmíny paraguajskej v horúcej vode, nie však vriacej, inak by čaj mohol zhorknúť.

Tento nápoj mnohí obľubujú najmä pre povzbudivé účinky. Cítite sa ako po požití väčšieho množstva kofeínu, ale bez vedľajších účinkov ako nervozita či podráždenie. Namiesto kofeínu sa v ňom totiž nachádza nenávykový mateín.

Rovnako ako zelený čaj, aj maté obsahuje množstvo antioxidantov, vitamínov a minerálnych látok. Z antioxidantov stojí za zmienku najmä kvercetín, výborný pri redukčných diétach. Teobromín má silné povzbudivé účinky a teofylín sa zase využíva pri liečbe astmy.

Z minerálnych látok je hojne zastúpený zinok, mangán, vápnik, železo, selén, horčík, fosfor a draslík. Maté obsahuje množstvo vitamínu A, B1, B2, niacín, B5, B komplex, C a E. Nachádza sa v ňom aj kyselina pantoténová, inositol a 15 druhov aminokyselín.

Pôsobí detoxikačne, posilňuje imunitný systém a utlmuje alergie. Zvyšuje prísun energie, ale nevyvoláva nespavosť, naopak, navodzuje rýchly a kvalitný spánok. Vhodne pôsobí aj pri športových aktivitách, keďže uvoľňuje svalstvo a pomáha spaľovať viac kalórií. Okrem toho zvyšuje prísun živín a kyslíka do srdca počas cvičenia.

Maté veľmi dobre pôsobí na mozog, zlepšuje sústredenosť a dokonca môže znížiť riziko vzniku Alzheimerovej choroby. Podporujúce účinky tohto čaju sa využívajú aj pri liečbe najčastejšej choroby dnešnej civilizácie – fyzického vyčerpania zo stresu. Maté zlepšuje náladu, prebúdza telo aj dušu.

Foto: archív
Foto: archív