Úvod Zaujímavé Celulitída nie je len estetický problém

Celulitída nie je len estetický problém

Foto: archív

Celulitídu niektorí označujú za civilizačné ochorenie, iní len za nepríjemný estetický problém. Hoci je často spájaná s obezitou, neubránia sa jej ani mnohé štíhle a športujúce ženy.

Najčastejšie sa medzi príčinami vzniku tzv. pomarančovej pokožky uvádza ukladanie tuku v podkoží a neodplavovanie splodín látkovej výmeny. Viditeľné hrboľčeky sú však aj výsledok zmien v podkožnom tkanive.

Tuk sa ukladá do neforemných hrudiek, ktoré tlačia na pokožku. Prichádza k stláčaniu vlásočníc, čo zhoršuje prekrvenie a podkožné väzivo sa bez dostatku živín postupne narúša.

Za vznikom celulitídy zvyčajne stojí súbeh viacerých faktorov ako dedičnosť, nadváha, ochabnuté väzivo, nesprávna životospráva, hormonálne poruchy, zlý krvný a lymfatický obeh.

Rizikový je aj stres. Rolu zohráva i vysoká hladina estrogénu. Tento hormón spôsobuje okrem iného ochabovanie tkaniva, ukladanie tukových buniek a ich množenie. Estrogény blokujú funkčnosť vitamínu C a B12 a spaľujú kyselinu listovú.

Aj keď sa často spomína genetika, nemožno potvrdiť, že by sa dala zdediť priamo celulitída. Po predkoch získavame predovšetkým typ postavy. Najnáchylnejší na vznik pomarančovej pokožky je pritom hruškovitý typ. Pre takéto telo je typický úzky pás a široké boky, pričom tuk sa ukladá predovšetkým na bokoch a stehnách.

Celulitída najviac ohrozuje dievčatá v puberte, ženy po tehotenstve, v menopauze a užívajúce hormonálnu antikoncepciu alebo podstupujúce hormonálnu liečbu. Svoje urobí aj nesprávna životospráva. Ukladanie toxínov v tele a nedostatok potrebných minerálnych látok a vitamínov len podporuje celulitídu.

Rizikový je kofeín a fajčenie, pretože zužujú cievy a zhoršujú prekrvenie. Obmedziť treba čierny čaj, kávu a soľ. Hoci celulitídu môžu mať aj štíhle a pohybovo aktívne ženy, obezita je významný faktor, prispievajúci k jej vzniku. Kým štíhla žena sa celulitídy zbaví ťažšie, plnším ženám postačí na jej výrazné zmiernenie prakticky len schudnúť.

Vhodné sú intenzívne pohybové aktivity, pri ktorých sa telo dostatočne zásobuje kyslíkom. Ten je pre spaľovanie tukov nevyhnutný. Športovaním nielen ubúda telesný tuk, ale sa aj spevňujú tkanivá a zlepšuje prekrvenie, čo pomáha zásobovať postihnuté oblasti živinami a zbavovať ich usadených toxínov. Krvnú cirkuláciu zlepší i pravidelná masáž.