Úvod ZO ZAHRANIČIA Dodik: Bosna a Hercegovina sa pokojne rozdelí

Dodik: Bosna a Hercegovina sa pokojne rozdelí

Milorad Dodik. (Foto: archív)

Bosna a Hercegovina sa v budúcnosti pokojným spôsobom rozdelí, vyhlásil bosnianskosrbský prezident Milorad Dodik na výročie 28. výročia podpísania Daytonskej mierovej zmluvy. Dodik vystupuje proti jednote krajiny a žiada pripojenie bosnianskej Republiky srbskej k susednému Srbsku.

„Bohužiaľ, epilógom Bosny bude to, že sa pokojne rozdelí,“ povedal Dodik na mediálnej konferencii v bosnianskosrbskej metropole Banja Luka. „Je jasné, že sme na tejto ceste – vlak už opustil stanicu a niet cesty späť,“ dodal.

Dodik je ostrým odporcom niektorých inštitúcií a ustanovení vyplývajúcich z Daytonskej mierovej zmluvy. V roku 1995 ju sprostredkovali USA, čím sa skončila občianska vojna v Bosne a Hercegovine (BaH). Následne vznikli dva poloautonómne bloky (Republika srbská a moslimsko-chorvátska Federácia Bosny a Hercegoviny) prepojené slabými centrálnymi inštitúciami.

Dodik odmietol medzinárodný tlak proti jeho politike a označil nedávne kroky Washingtonu za hybridnú vojnu proti Republike srbskej. BaH čelí vnútropolitickej kríze pre delenie štátneho majetku.

Dodik odmieta, aby štátny majetok kontrolovala ústredná vláda a presadil zákon, podľa ktorého Republika srbská ho vlastní na svojom území. Platnosť zákona neskôr zrušil medzinárodný vyslanec Christian Schmidt, ktorý dohliada na dodržiavanie Daytonských mierových dohôd.

Dodik sa mal pred súdom zodpovedať za prijatie série zákonov, ktoré obchádzali Schmidtove rozhodnutia. Súdne konanie bolo odložené na 6. decembra, pričom Dodik je v prípade odsúdenia rozhodnutý nepodriadiť sa rozsudku.