Úvod Z DOMOVA Ceny kakaa a čokolády budú výrazne rásť

Ceny kakaa a čokolády budú výrazne rásť

Foto: archív

Na Veľkú noc radšej slepačie vajíčko vyfúknuté ako čokoládové, pretože ceny kakaa sú na svojich maximách. Hovorí to Marek Nemky, analytik finančných trhov spoločnosti XTB. Dôvodom je fakt, že kombinácia pomerne silného dopytu s prudkým poklesom produkcie kakaa spôsobili výrazný nárast cien uvedenej komodity.

„Navyše, trh s kakaom sa nachádza takmer už tri roky v deficite. To znamená, že dopyt a konzumácia čokolády prevyšuje objemy produkcie. Výrobcovia tak musia siahať do svojich zásob, ktoré sa už postupne začínajú vyčerpávať.

Svetové zásoby sú výrazne nízke a pri súčasnom svetovom dopyte by vystačili iba na 108 dní. A aby toho nebolo málo, Európska únia zaviedla novú reguláciu, ktorá bude platná od roku 2025.

Bude zakazovať obchodovanie v EÚ s komoditami, ktoré boli vypestované na odlesňovaných územiach alebo bola pri ich produkcii použitá detská práca. Týka sa to väčšiny vypestovaného kakaa,“ vysvetlil.

Upozornil, že v tomto ani v ďalšom roku sa zatiaľ neočakáva normalizácia na trhu s kakaom, keďže produkcia sa z roka na rok nedokáže dostatočne zvýšiť, aby pokryla celý trh aj s deficitom. Kakaovníkom totiž trvá až päť rokov, kým narastú do veľkosti schopnej produkovať plody, a tak bude nutné sa zo zvýšenými cenami zmieriť.

„Ceny sú v súčasnosti na burze pomerne vysoké a sú poháňané nielen výrobcami, ale aj špekulantmi, ktorí na trh vstupujú. Príliš pozitívne by som situáciu nevidel, keďže dopyt i pri súčasných cenách je zatiaľ stabilný. V tejto sezóne sa očakáva iba päťpercentný pokles dopytu, čo nestačí na výraznejší cenový pokles. S vyššími cenami kakaa a čokolády teda treba rátať,” dodal analytik.