Úvod Spoločnosť Na Veľkú noc sa Slováci zaobídu skôr bez chleba ako bez alkoholu

Na Veľkú noc sa Slováci zaobídu skôr bez chleba ako bez alkoholu

Foto: archív

Agentúra 2muse uskutočnila pre Poštovú banku prieskum zameraný na veľkonočné zvyky Slovákov. Na otázku, čo doma počas týchto sviatkov nesmie na stole chýbať, respondenti alkohol a rôzne alkoholické nápoje spomínali častejšie ako chlieb či vianočku. Napriek tomu v rámci Európskej únie nepatria Slováci medzi lídrov v týždennej konzumácii alkoholu.

„Kým chlieb, vianočku, slané či sladké pečivo alebo obložené chlebíčky predstavujú súčasť sviatočnej tabule pre deväť percent Slovákov, bez alkoholu si tieto sviatky nevie predstaviť 12 percent z nás,“ komentuje Lýdia Žáčková, hovorkyňa banky.

Odpovede respondentov síce naznačujú ústup veľkonočných zvykov, ale radosť z oblievania si stále nenechá ujsť každý druhý muž. Oblievanie a šibanie je možné zažiť najmä pri hranici od západu na východ a v menších obciach.

Foto: archív

Takmer polovica Slovákov vníma Veľkú noc ako kresťanské sviatky a viac ako štvrtina skôr ako sviatky jari. V každom prípade sa s ňou spája tradícia šibania, oblievania a stretávania sa s najbližšími. Tieto zvyky idú ruka v ruke s tradíciou bohatého pohostenia veľkonočnými špecialitami, ako aj alkoholickými prípitkami.

Podľa údajov Eurostatu existujú veľké rozdiely tak medzi pohlaviami, ako aj medzi jednotlivými členskými štátmi v spotrebe alkoholických nápojov. Tie chutia viac mužom.  „V rámci EÚ ich konzumuje každý týždeň, ale nie na dennej báze, až 38 percent mužov a 23 percent žien starších ako 18 rokov.

Spomedzi krajín únie sa podiely mužov pohybujú od 21 percent v Lotyšsku do 52 percent v Spojenom kráľovstve a žien od 5 percent v Rumunsku a Litve do 40 percent v Spojenom kráľovstve,“ uvádza Jana Glasová, analytička Poštovej banky.

Slovensko sa v rámci tohto prieskumu umiestnilo medzi krajinami s nižšou týždennou konzumáciou alkoholu. Alkoholický nápoj si každý týždeň dožičí 25,8 percenta mužov a 7,6 percenta žien. Medzi lídrov v tomto rebríčku po Británii patrí Írsko, Dánsko, Luxembursko, Švédsko a Nemecko, ale aj Česká republika (47,4 percenta mužov, 24,4 percenta žien).

Foto: archív