Úvod ZO ZAHRANIČIA Česká herečka, ktorá zabáva celé generácie. Iva Janžurová oslávila osemdesiatiny

Česká herečka, ktorá zabáva celé generácie. Iva Janžurová oslávila osemdesiatiny

Iva Janžurová. (Foto: archív)

Jedna z najobľúbenejších českých herečiek Iva Janžurová oslávila osemdesiatiny. Nakrútila viac ako 350 televíznych filmov a seriálov a sama o sebe hovorí, že ani nevie, či je vtipná. Diváci ju poznajú aj vďaka slávnym filmovým roliam. Zvláda všetky polohy herectva.

Tie vážne, napríklad v snímke Kočiar do Viedne, i tie komediálne, napríklad vo filmoch ako Mareček, podajte mi pero alebo Zajtra to roztočíme, miláčik. A na filmovom plátne si v roce 2019 zahrala slušnú staršiu dámu, ktorá berie spravodlivosť do svojich rúk v čiernej komédii Teroristka. Vďaka tejto roli sa naučila strieľať z brokovnice.

„Niekde som napísala, že som vtipná, ale ja vôbec neviem, či je to pravda. Sama som sa nad tým musela zamyslieť a tú vetu som si niekoľkokrát prečítala. Je to taký samopohyb vnútri, že nejaké vety sa naraz hlásia, že ich mám povedať tak, aby zazneli humorne,“ vyjadrila sa nedávno herečka na margo svojho komediálneho talentu.

Keď hrá Iva Janžurová, sú vypredané nielen kinosály, ale aj divadelné scény. V súčasnosti je členkou súboru Národného divadla, kde stvárňuje britskú kráľovnú Alžbětu II. v Audiencii u kráľovnej. Režírovala ju Alice Nellis a v súčasnosti sa v Stavovskom divadle pripravuje jej televízny záznam.

Štúdiu osobnosti kráľovnej Alžbety venovala herečka množstvo času. Čítala o nej, študovala ju na internete, jej chôdzu, pohyby, držanie hlavy. Dokonca pre túto rolu schudla takmer dvanásť kíl. Pripravuje tiež inscenáciu Pusťte ma von francúzskeho autora Jeana-Marie Chevreta. Divadlo Kalich ju odpremiéruje na konci júla.

„Tá moja vytrvalosť je záležitosť takého vnútorného plamienka, ktorý vám nedá pokoj. A každý má ten plamienok asi viac či menej dotieravý. Zároveň však neodsudzujem ľudí, čo sa snažia viac odpočívať. Ja to neviem,“ povedala Iva Janžurová vo vysielaní Českého rozhlasu Dvojka.

Iva Janžurová sa narodila 19. mája 1941 v Žirovniciach neďaleko Pelhřimova v českom kraji Vysočina. Jej otec tu viedol ochotnícky krúžok. Členovia krúžku často skúšali doma a malá Iva Janžurová im „našepkávala“ ukrytá pod stolom. Vystupovala tiež v detských predstaveniach v malebnom žirovnickom Divadle v prírode.

Za nápad študovať herectvo dostala od matky zaucho. Ani komisiu na prijímacích skúškach nepresvedčila – podľa jej členov Janžurovej chýbal temperament. Jedna z uchádzačiek, ktorá mala pripravený dialóg z predstavenia Maryša, ju poprosila, či by jej nemohla na skúške „prihrávať“ repliky babky Strouhalky.

„Chrúmala som pri tom jablko, bolo mi to jedno, dostala som sa do ideálneho nezáväzného stavu a oni ma za tú babku Strouhalku na školu vzali. Na skúšku, na pol roka,“ spomínala Janžurová v programe Českej televízie Komici na jednotku.