Úvod ZO ZAHRANIČIA Česká vláda na žiadosť hajtmanov predĺžila núdzový stav o dva týždne. Odborníci:...

Česká vláda na žiadosť hajtmanov predĺžila núdzový stav o dva týždne. Odborníci: Je to protiústavné

Foto: archív

Česká vláda na základe žiadosti hajtmanov vyhlásila na dva týždne v celej Českej republike núdzový stav. Nadviaže tak na doterajší núdzový stav, ktorého predĺženie o 30 dní neschválil český parlament. Všetci hajtmani, vrátane pražského primátora Zdeněka Hřiba, požiadali vládu po rokovaní s ministrami o vyhlásenie núdzového stavu na území svojho kraja.

Podľa hajtmana Pardubického kraja Martina Netolického hajtmani okrem iného požadujú, aby sa do škôl od 1. marca vrátili maturitné ročníky a žiaci 9. ročníkov základných škôl za jasne stanovených podmienok testovania.

„Zároveň chceme umožniť očkovanie pedagogických pracovníkov a ich registráciu cez centrálny rezervačný systém,“ povedal Netolický. Hajtmani takisto žiadajú uvoľnenie opatrení v oblasti obchodu a služieb za dodržania jasne stanovených hygienických podmienok.

Niekoľko odborníkov na ústavné právo verejne upozornilo, že vyhlásenie nového núdzového stavu na základe žiadosti hajtmanov, ktorý nadväzuje na núdzový stav nepredĺžený Poslaneckou snemovňou ČR, je protiústavné.