Úvod ZO ZAHRANIČIA Český epidemiológ: Zamorenie koronavírusom je prirodzenejšie, ako držať ľudí v prísnej karanténe

Český epidemiológ: Zamorenie koronavírusom je prirodzenejšie, ako držať ľudí v prísnej karanténe

Rastislav Maďar. (Foto: archív)

Český epidemiológ a člen poradnej skupiny COVID Rastislav Maďar v rozhovore pre MF DNES tvrdí, že zamorovanie v populácii sa deje takmer neustále, pretože existuje reťazec bezpríznakových nákaz. „Už som navrhoval, aby sa používal výraz prirodzená imunizácia populácie,“ vymedzuje sa epidemiológ proti pojmu, ktorý podľa neho ľudí počas súčasnej epidémie koronavírusu zbytočne straší.

Je zamorenie spoločnosti správne rozhodnutie?

Je to prirodzenejšia forma, ako držať populáciu v prísnej karanténe. Rovnako máme v populácii reťazec bezpríznakových nákaz, o ktorom vlastne nevieme. Takže zamorovanie sa deje neustále. Bude sa diať aj potom, ako začneme uvoľňovať karanténne opatrenia.

Musíme ale robiť všetko preto, aby sme ochránili zraniteľnú časť populácie.  Už som navrhoval, aby sa používal výraz prirodzená imunizácia populácie. Predsa len prichádza k prirodzenému vytvoreniu protilátok bez toho, aby to niekoho nejako zdravotne zasiahlo.

Čo je teda cieľom prirodzenej imunizácie populácie? 

Dosiahnutie určitej kolektívnej imunity, ktorá môže byť až 70-percentná. A keď toľko ľudí chorobu prekoná s tým, že buď nemajú vôbec nijaké príznaky, alebo len mierne, tak to potom chráni aj zvyšok populácie. Napriek tomu sa musíme snažiť, aby zamorené neboli imunitne oslabené osoby. Keď už deti pustíme do škôlok a škôl, bude prichádzať k zamorovaniu medzi nimi a ich rodičmi. Rodiny však nesmú ísť k starým rodičom, aby ich neohrozili.

Ako dlho sa podľa vás bude spoločnosť zamorovať? 

To ešte nevieme. To má ukázať štúdia, ktorá sa teraz plánuje v Prahe a na Olomoucku. Zistí sa, aký máme v populácii podiel bezpríznakových pacientov. Na základe toho budeme môcť spresniť epidemiologické modely a tým pádom aj nejaké predpovede do budúcnosti. A súčasne budeme môcť lepšie odhadnúť, za aký dlhý čas a ako veľmi sa spoločnosť zamorí. Pretože niekde sa ten interval pohybuje až do 40 percent.

Ako chcete dosiahnuť, aby sa nákaza nedostala k seniorom? 

Sú dve skupiny seniorov: bežní seniori, ktorí sú doma, nie sú odkázaní na pomoc okolia a sú sebestační. Týmto ľuďom stačí, keď dodržia odstup dva, tri metre od okolitých ľudí. To podľa mňa pár mesiacov môžu vydržať úplne v pohode.

Keď potrebujú ísť výťahom, nech idú treba radšej po schodoch, alebo nech chodia von, keď tam nie je veľa ľudí. Skrátka nech si držia od ostatných ľudí odstup, nech majú rúško a vydezinfikujú si ruky po tom, čo sa vrátia z prechádzky. Je to veľmi jednoduché.

A ako chcete chrániť seniorov v domovoch dôchodcov? 

To je druhá skupina, ktorú musíme strážiť trochu komplikovanejšie. Sú to ľudia v domovoch pre seniorov alebo liečebniach pre dlhodobo chorých. Títo si sami odstup nemôžu udržať, pretože sú závislí na druhých, ktorí im musí pomôcť so základnými potrebami.

Týchto ľudí musíme chrániť tým, že personál nebude chodiť s príznakmi choroby do práce a bude používať ochranné pomôcky. Pretože aj keď sa títo seniori a pacienti nemajú kde nakaziť, personál k nim môže vírus zaniesť.

Ochrániť túto skupinu je kľúčová vec, ktorá by teraz mala nastať. Ak sa to podarí, potom môžeme postupne púšťať deti do škôlok a otvárať väčšie prevádzky. Predovšetkým je nutné, aby bol dodržiavaný odstup.

Foto: Pavel Kapusta
Aký názor máte na postupné uvoľňovanie súčasných opatrení, teda otváranie obchodov a podobne? 

Obchody a služby budeme uvoľňovať po častiach. Takže ak sa teraz otvoria niektoré obchody, ďalšia vlna otvárania by mala prísť o dva týždne. Ďalšie zasa o dva týždne… Chceme totiž vyhodnocovať, čo opatrenia a otváranie prinesú.

Samozrejme väčšie prevádzkarne sa dostanú na rad až úplne na záver. To sa týka aj kultúrnych podujatí alebo plošného medzinárodného cestovania, ktoré sa obnoví až nakoniec.

Prečo sa z epidemiologického hľadiska majú otvoriť ako prvé napríklad papiernictva a obuv

Hlavným kritériom je, aby tam neprichádzalo k dlhému kontaktu medzi ľuďmi.

A čo napríklad kaderníctva, holičstvá? 

Chápem, že spoločnosť tieto služby už veľmi potrebuje. Samozrejme, budú povolené tiež, ale musíme to naplánovať krok za krokom. Musíme nastaviť jasné pravidlá, napríklad že kaderníčka nesmie odbiehať od jednej klientky k druhej, aké majú byť odstupy, koľko do prevádzky bude smieť vstúpiť ľudí naraz a podobne.

Všetko, čo sa použije vrátane hrebeňov, bude potrebné po každom zákazníkovi vydezinfikovať. Navyše, v tomto prípade ide o priamy dotyk človeka s človekom, čo je iné, ako keď v papiernictve podávate iba nejaké predmety. Musíme naplánovať, ako to bude vyzerať.

Takže kým sa otvoria niektoré služby alebo pohostinstvá, bude to trvať ešte veľa týždňov? 

Ja by som si želal, aby tieto služby boli otvorené v ďalšej vlne. Len musíme naozaj presne definovať pravidlá. Minister zdravotníctva Adam Vojtěch veľmi podporuje, aby vznikli kritériá na dlhý čas dopredu.

Na to je vytvorená aj špeciálna pracovná skupina. Vytvoríme mapu, čo by mohlo nastať. Tú chceme zverejniť po Veľkej noci, s tým, že keď sa ukáže, že po dvoch týždňoch niečo “nerobilo dobrotu”, vrátime to späť. Súčasne je však treba zdôrazniť, že ak sa ľudia nebudú správať zodpovedne, môže to kedykoľvek “buchnúť”.