Úvod Zaujímavé Cestoviny poznali už starí Číňania

Cestoviny poznali už starí Číňania

Keď sa povie cestoviny, ako prvé nám napadne Taliansko. Hoci je tam táto pochúťka súčasťou národnej kuchyne, nevymysleli ju Taliani. Málokto vie, že história celosvetovo obľúbeného jedla siaha do čias pred naším letopočtom.

Cestoviny poznalo viacero starších kultúr a na ich výrobu používali rôzne receptúry a suroviny. Cesto na ne sa pripravovalo z dvoch základných surovín, múky a vody. Potom sa sušilo na slnku, trhalo na menšie kúsky a varilo.

V minulosti sa tvrdilo, že cestoviny priviezol do Európy taliansky cestovateľ Marco Polo, ale v skutočnosti tu boli dávno predtým, ako ich priniesol známy dobrodruh. Asi 400 rokov pred naším letopočtom boli súčasťou jedálneho lístka Etruskov.

Číňania ich poznali dokonca oveľa skôr. Pochutnávali si na nich už tritisíc rokov pred naším letopočtom. Rezance ako špecifický druh cestovín majú svoj pôvod v Nemecku a záznamy o ich výrobe pochádzajú z 13. storočia.

V Taliansku sa spočiatku cestoviny vyrábali iba doma. Prvé továrne na výrobu cestovín začali vznikať v 17. storočí a aj vďaka nim sa začali rozširovať tvarové kreácie a rôznorodosť.

Nektoré pramene uvádzajú, že existuje okolo 600 druhov cestovín rôznych tvarov, ktoré majú až 1300 pomenovaní. V Taliansku má často každý región či mesto vlastný názov pre mnohé druhy cestovín.

 

Foto: archív
Foto: archív

Vedeli by ste rozoznať pappardelle, fettuccine, fusilli, vermicelli, linguine, conchiglioni, rigatoni, farfalle, penne, fiori, corallini, ravioli, cannelloni či tortellini? Vyznať sa v cestovinách je hotové umenie a ani samotní Taliani nepoznajú všetky ich druhy. Priemerný Talian pritom ročne zje neuveriteľných 51 kilogramov cestovín.

Semolinové cestoviny sa pripravujú zo semoliny, čo je špeciálny druh stopercentnej durum tvrdej pšenice. Sú výživnejšie ako tie klasické z bielej múky. Semolina dodáva cestovinám aj typickú žltú farbu, pevnosť a vynikajúcu chuť.

Pasta frecso sú čerstvé, poväčšine doma vyrobené cestoviny z pšeničnej múky, vajec, vody a bieleho vína. Zväčša bývajú hladké, ale môžu byť aj tvarované. Často sa plnia rôznymi sladkými a slanými náplňami.

Základom pre pasta secca je tvrdá pšeničná krupica a voda. Pri dlhšom varení sa nerozvaria, najlepšie sú však polotvrdé alebo al dente. Patria sem linguine, tagliatelle, penne či farfalle.

Pasta colorata sú farebné cestoviny, ktorým pridáva farbu zelenina. Môže ísť o cviklu, paradajkový pretlak či špenát. Rôzne zaujímavé farby sa dajú vyčarovať aj pridaním korenín, ktoré cestoviny nielen zafarbia, ale aj ochutia.

Zvyk jesť špagety vidličkou a lyžičkou prišiel zo Spojených štátov amerických, Taliani používajú iba vidličku. V talianskych reštauráciách sa cestoviny podávajú ako primo piatto, teda prvé jedlo po predjedle.

Foto: archív
Foto: archív