Úvod Z DOMOVA Letisko Poprad-Tatry v júli zaznamenalo historický rekord v počte letov

Letisko Poprad-Tatry v júli zaznamenalo historický rekord v počte letov

Foto: archív

Letisko Poprad-Tatry má za sebou najúspešnejší mesiac vo svojej histórii. Informoval o tom člen predstavenstva Michal Staňa s tým, že v júli tohto roka registrujú 1525 pohybov. Pri dvanásťhodinovej prevádzke letiska vzlietalo alebo pristávalo lietadlo v priemere každých 15 minút. Je to historicky najvyšší počet vybavených letov za jeden mesiac.

Najväčšiu časť prevádzky tvorili lety všeobecného letectva, a teda súkromné lety, aerotaxi, vyhliadkové lety, výcviky, zálety po údržbe, fotolety a záchranárske lety. Oproti vlaňajšku ide podľa Staňu o nárast na úrovni 30 percent, v porovnaní s „predcovidovým“ rokom 2019 dokonca o 75 percent.

Letisko zároveň hlási, že za prvý polrok 2023 stúpol počet cestujúcich v porovnaní s rokom 2022 o 37 percent, od januára doteraz uskutočnili približne 7300 pohybov. „Prevádzkové a ekonomické výsledky sú v podstate lepšie aj vďaka výraznému zvýšeniu efektivity zamestnancov pri ich menšom počte o 20 percent v porovnaní s vlaňajškom,“ zdôvodnil.

Cestujúci počas leta využívajú najmä charterové lety z Popradu do Antalye, vedenie predpokladá, že aj na budúci rok to bude najvyťaženejšie spojenie. Cieľom je pridať aj ďalšie destinácie, najväčší dopyt je podľa Staňu o Grécko.

Lety k moru by chcelo letisko prevádzkovať aj počas zimy, zamerajú sa najmä na Tunisko a Egypt. Stabilný podiel prevádzky letiska tvoria aj súkromné lety, najmä z oblasti strednej Európy, pričom prevažujú cesty za biznisom.

Rekordné ukazovatele sú podľa riaditeľa letiska Martina Rakovského výsledkom intenzívnej práce letiskového tímu súvisiacej s personálnou a ekonomickou stabilizáciou spoločnosti a postupným budovaním stabilných obchodných vzťahov. Vedenie predstavilo aj novú pravidelnú linku – Ryanair bude od novembra prevádzkovať dvakrát do týždňa lety na londýnsky Stansted.

Letisko sa stalo členom asociácie európskych letísk a v regióne vstúpili do Združenia cestovného ruchu Vysoké Tatry, ktoré združuje viac ako 200 subjektov. Vedenie tiež predložilo majoritnému akcionárovi, ktorým je Ministerstvo dopravy SR, projekty s cieľom podstatne znížiť prevádzkové náklady.

Rezortu dopravy takisto predstavili prípravu nových liniek zameraných na incoming zahraničných turistov do vyhľadávaných lokalít, ako sú Vysoké Tatry, Nízke Tatry Liptov, Pieniny a Slovenský raj.