Úvod ZO ZAHRANIČIA Chaos na Malte: Na ostrov sa napokon dostanú aj nezaočkovaní turisti

Chaos na Malte: Na ostrov sa napokon dostanú aj nezaočkovaní turisti

Foto: archív

Malta nakoniec odstúpila od zákazu vstupu do krajiny pre cestujúcich nezaočkovaných proti novému koronavírusu. Po novom Malta umožní osobám bez vakcinácie pricestovať, budú však nútení absolvovať karanténu.

Kompromis, ktorý upravil prísne avizované obmedzenia vstupu do krajiny, prišiel po kritike zo strany Európskej komisie. Dĺžka karantény nebola bezprostredne známa, no Malta už predtým stanovila 14-dňovú izoláciu pre ľudí prichádzajúcich z určitých „červených“ krajín.

Cestujúci by mali ísť do hotelovej karantény na vlastné náklady. Pravidlo sa má vzťahovať aj na Malťanov, ktorí sa nedali zaočkovať. Neplatí však pre tých, ktorí si letenky zarezervovali ešte predtým, ako boli ohlásené plánované zmeny.

Výnimku z karantény, ako aj z preukázania sa dokladom o očkovaní majú deti do 12 rokov a osoby, ktoré sa nemôžu dať zaočkovať zo zdravotných dôvodov. Namiesto toho musia predložiť negatívny PCR test na ochorenie COVID-19 nie starší ako 72 hodín.

Malta chcela pôvodne cez svoje hranice púšťať len turistov plne zaočkovaných proti covidu. Malta má zhruba 450-tisíc obyvateľov a v rámci EÚ najvyšší podiel zaočkovaných proti covidu.