Úvod Z DOMOVA Chmelár: Prečo médiá pohoršujúce sa nad Pellegrinim nežiadajú milión eur od Kisku...

Chmelár: Prečo médiá pohoršujúce sa nad Pellegrinim nežiadajú milión eur od Kisku za lety do Popradu?

Peter Pellegrini. (Foto: archív)

Bývalý predseda vlády a šéf strany Hlas-SD Peter Pellegrini sa stal terčom kritiky mainstreamových médií a koaličných politikov za jeho let vládnym špeciálom do nemeckých Drážďan v posledný deň roka 2019, kam bol pozvaný na operetný koncert slovenského tenoristu Pavla Bršlíka. Podľa médií zneužil štátne lietadlo na súkromné účely.

Pellegrini reagoval, že je pripravený zaplatiť náklady za silvestrovskú cestu do Drážďan, kde podľa vlastných slov išiel podporiť slovenského tenoristu a reprezentovať Slovensko. „Išiel som reprezentovať krajinu, išiel som tam v dobrom úmysle podporiť nášho umelca. Ak som tým niekomu ublížil, urazil, následky ponesiem, náklady som pripravený uhradiť,“ uviedol.

 „Dostal som pozvanie od nášho špičkového tenoristu, ktorý ma spolu s drážďanskou operou pozvali na záverečný koncert, ktorý bol prenášaný v priamom prenose v nemeckej televízii ZDF. Nešlo o nijakú tajnú návštevu ani súkromný výlet. Považoval som za celkom vhodné podporiť ako predseda vlády takúto významnú udalosť,“ uviedol Pellegrini.

Poukázal, že politici bežne chodia do zahraničia podporiť slovenských športovcov napríklad na hokejové či futbalové zápasy. „Nielen športovci, ale aj umelci si zaslúžia našu podporu,“ podotkol s tým, že na takúto cestu nie je potrebné uznesenie vlády.

Premiér Igor Matovič považuje Pellegriniho let do Drážďan za „nechutne papalášsky“. Očakáva, že bývalý predseda vlády zaplatí svoj let na účet ministerstva vnútra. „Len sa veľmi obávam, že takýchto špinavostí napáchal desiatky,“ pokračoval Matovič.

“Médiá umelo vyrobili kauzu, nad ktorou zastáva rozum. Denník N priniesol bombastický titulok, že expremiér Peter Pellegrini letel pred dvoma rokmi za štátne do Drážďan, aby si pozrel operetu a nezaplatil ani za náklady.

Pellegrini bol v skutočnosti podporiť nášho špičkového tenoristu Pavla Bršlíka na koncerte, ktorý mu môžu závidieť všetky svetové spevácke hviezdy. Sám spevák potvrdil, že vtedajšieho premiéra osobne pozval a poslal mu na predstavenie voľný lístok. Toto sa rozhodne nevolá papalášizmus, ale reprezentácia štátu a podpora slovenskej kultúry v zahraničí,” bráni expremiéra politický a mediálny analytik Eduard Chmelár.

Pavol Bršlík. (Foto: archív)

“Možno by burani chceli, aby naša štátna reprezentácia chodila na rebriňáku, ale aj potom by asi frflali, kde vzali na kone, prečo sa predvádzajú a ja neviem ešte čo. Napokon, smejú sa mu, že chodí na traktore, tak asi by mal chodiť na ňom aj do Drážďan, aby boli sedláci spokojní. Toto je strašná hanba a vizitka predovšetkým kultúrnej vyspelosti tohto národa,” pokračuje v statuse na sociálnej sieti Chmelár.

Podľa neho mainstreamoví novinári a internetoví “hejteri” netušia, kto je to Pavol Bršlík, že ide o jedného z najvýraznejších tenoristov na svetovej opernej scéne. “Je pravidelným hosťom Viedenskej štátnej opery, Metropolitnej opery v New Yorku, Covent Garden v Londýne, účinkuje a je žiadaný po celom svete. A my sa ideme sťažovať, že predseda vlády Slovenskej republiky prišiel podporiť svetovú tenoristickú špičku zo Slovenska?” píše analytik.

Chmelár tiež pripomenul kauzu bývalého prezidenta Andreja Kisku, ktorý vládny špeciál pravidelne zneužíval na cesty z Bratislavy do svojho bydliska Popradu. “Od médií ako Aktuality.sk či Denník N, ale aj ostatných by som očakával, že s rovnakou vášňou budú požadovať, aby Andrej Kiska zaplatil milión eur, ktorý minul na skutočne súkromné cesty domov.

Vtedy Andera z Popradu bránili, dnes majú krvavé oči za niekoľko tisíc eur použitých vskutku efektívne na propagáciu slovenskej kultúry. A hoci po predstavení vtedajší premiér odletel hneď domov, tvária sa, akoby tam bol na silvestrovskej party,” konštatuje Chmelár.

Dodal, že keďže Pellegriniho prítomnosť na koncerte zaznamenali aj nemecké médiá a tamojšia kultúrna verejnosť. “Tu lietajú vo vzduchu stámilióny za netransparentné kšefty nejakej trnavskej firmy, za nadbytočné zbrojenie a čo ja viem čo ešte, a provládne médiá sa pohoršujú nad niekoľkými tisícmi eur za reprezentáciu, na ktorú by sme mali byť hrdí,” uzatvril svoj status Chmelár.

Andrej Kiska. (Foto: archív)