Úvod Z DOMOVA Korčok chváli novú bezpečnostnú stratégiu, opozícia kritizuje orientáciu SR výlučne na Západ

Korčok chváli novú bezpečnostnú stratégiu, opozícia kritizuje orientáciu SR výlučne na Západ

Ivan Korčok. (Foto: archív)

Úlohou novej Bezpečnostnej stratégie Slovenskej republiky je mať zhodu na tom, ako vládne zložky zareagujú na bezpečnostné výzvy a nestabilný svet. Po prijatzí dokumentu v parlamente to vyhlásil minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok.

Návrhy zákonov sa následne majú  odvolávať na tento dokument. Za jeden z nových bezpečnostných fenoménov označil dezinformácie, preto ho mrzí, že sa šíria aj z úst poslancov parlamentu. Korčok označil debatu v parlamente za korektnú, váži si aj kritické hlasy, ak sú vyargumentované.

Odmietol tvrdenia, že bezpečnostná stratégia otvára dvere pobytu cudzích vojsk na území SR. Označil to za klamstvo, ktoré šíria poslanci za ĽSNS. „Neporadíme si s dezinformáciami, ak budú vychádzať priamo zo strán, ktoré sú zastúpené v Národnej rade,“ dodal.

Dokument bol naposledy aktualizovaný v roku 2005, poslanci teraz schválili jeho nové znenie. Bezpečnostná stratégia konštatuje, že globálna bezpečnosť sa vo viacerých ohľadoch zhoršila, čo má priamy dosah na bezpečnosť a odolnosť SR. Hrozby a výzvy, ktorým čelíme, sú podľa nej čoraz zložitejšie, previazanejšie, bezprostrednejšie a majú väčšie dôsledky na našu bezpečnosť.

Kritici dokumentu z radov politickej opozície a pronárodnej inteligencie sú presvedčení, že je stratégiou národa, ktorý rezignoval na vlastnú bezpečnostnú politiku. Orientácia SR sa deklaruje výlučne smerom na Západ, čo je pri historickej skúsenosti Slovákov, keď ich spojenci niekoľkokrát opustili, veľmi riskantné.

Tvrdia, že sa nemôžeme spoľahnúť, že veľmoci budú v zlomových chvíľach prihliadať na naše národné a štátne záujmy, keďže nová bezpečnostná stratégia je konštruovaná len ako politika spojenca v rámci NATO, spojenca USA a člena EÚ bez toho, že by upozorňovala na riziká týchto spojenectiev. Takisto neprihliada na aktuálne krízové javy v EÚ.

Za jednu z mála pozitívnych vecí v stratégii považujú fakt, že sa v nej ako potenciálne nebezpečenstvo pre SR uvádza iredenta, keďže tá našej krajine a národu dlhodobo hrozí najmä zo strany Maďarska. S fenoménom iredenty máme veľmi zlé dejinné skúsenosti a v budúcnosti môže v stredoeurópskom priestore ohrozovať mier.