Úvod ZO ZAHRANIČIA Chorvátsky prezident: Som proti posielaniu zbraní na Ukrajinu. Čo je cieľom? Rozpad...

Chorvátsky prezident: Som proti posielaniu zbraní na Ukrajinu. Čo je cieľom? Rozpad Ruska? Je to šialené

Zoran Milanovič. (Foto: archív)

Chorvátsky prezident Zoran Milanovič skritizoval západné krajiny za poskytovanie tankov a iných zbraní Ukrajine na boj proti ruským inváznym silám. Upozorňuje, že poskytovanie zbraní Kyjevu iba predlžuje konflikt.

Milanovič uviedol, že je „šialené“ myslieť si, že Rusko môže byť porazené v konvenčnej vojne. „Som proti posielaniu akýchkoľvek zbraní. Predlžuje to konflikt. Čo je cieľom? Rozpad Ruska, zmena vlády? Hovorí sa aj o roztrhaní Ruska. Je to šialené,“ povedal novinárom v chorvátskej metropole Záhreb.

Milanovič je prezidentom Chorvátska, členskej krajiny Severoatlantickej aliancie, od roku 2020. V prezidentských voľbách na prelome rokov 2019 a 2020 kandidoval ako ľavicovo orientovaný liberálny kandidát, protipól ku konzervatívnej vláde, ktorá je v súčasnosti v krajine pri moci.

Prezident v súčasnosti často kritizuje západnú politiku voči Rusku, ako aj voči Balkánu. V uplynulých mesiacoch bol proti vstupu Fínska a Švédska do NATO a odmietol tiež výcvik ukrajinských vojakov pod vedením EÚ v Chorvátsku.

USA nedávno oznámili, že Ukrajine poskytnú 31 tankov Abrams, Nemecko zasa Kyjevu sľúbilo dodanie 14 tankov Leopard 2 a povolilo ostatným krajinám urobiť to isté. Chorvátsky prezident povedal, že „od roku 2014 do 2022 sme sledovali, ako niekto provokuje Rusko s úmyslom rozpútať túto vojnu“.

„Čo je cieľom tejto vojny? Vojna proti jadrovej veľmoci, ktorá je vo vojne s inou krajinou? Existuje konvenčný spôsob, ako poraziť takúto krajinu?“ pýtal sa Milanovič. „Kto za to zaplatí? Európa. Amerika platí najmenej… Ani jeden americký tank nepôjde na Ukrajinu v nasledujúcom roku. Pošlú tam iba nemecké tanky,“ dodal.

Milanovič tiež vyhlásil, že polostrov Krym, v roku 2014 na základe referenda znovupripojený k ruskému územiu, sa nikdy nevráti Ukrajine. Zdôvodňoval tak neochotu Záhrebu poskytnúť Ukrajine vojenskú pomoc. „Krym aj tak nikdy nebude súčasťou ukrajinského územia,” povedal.

Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí toto vyjadrenie odsúdilo. “Vyjadrenia chorvátskeho prezidenta, ktorými spochybnil územnú celistvosť Ukrajiny, považujeme za neprijateľné,” píše sa vo vyhlásení rezortu na sociálnej sieti.

Chorvátska hlava štátu je aj najvyšším veliteľom ozbrojených síl. Najnovšie Milanovičove protizápadné prejavy znepokojili vládu krajiny, ktorá plne podporuje Západ v jeho krokoch proti Ruskej federácii.