Úvod ZO ZAHRANIČIA Zvolenie Pavla posunie Maďarsko v rámci V4 ešte väčšmi na vedľajšiu koľaj,...

Zvolenie Pavla posunie Maďarsko v rámci V4 ešte väčšmi na vedľajšiu koľaj, myslí si István Szent-Iványi

Viktor Orbán. (Foto: archív)

Zvolením Petra Pavla za prezidenta ČR sa posilní súčasný trend spolupráce Česka, Slovenska a Poľska v rámci Vyšehradskej štvorky (V4), no Maďarsko sa ešte viac posunie na vedľajšiu koľaj.

Pavel totiž vo svojej kampani vyjadril kritické výhrady k premiérovi Viktorovi Orbánovi a jeho vláde. Pre server hirklikk.hu to povedal zahraničnopolitický expert István Szent-Iványi.

Szent-Iványi sa domnieva, že maďarská zahraničná politika nasmerovala krajinu medzi “extrémistov”. „Ak by maďarská vláda zmenila svoj súčasný postoj, čomu mimochodom nič nenasvedčuje, mohla by nabrať na sile aj spolupráca V4,“ povedal.

Maďarská prezidentka Katalin Nováková zablahoželala Pavlovi k zvoleniu listom, v ktorom podľa servera magyarnemzet.hu uviedla, že ju teší, že v posledných rokoch sa bilaterálne vzťahy medzi Maďarskom a Českou republikou rozšírili vo všetkých oblastiach.

„Teším sa na pokračovanie spoločnej práce s novozvoleným pánom prezidentom v záujme ďalšieho posilňovania maďarsko-českej spolupráce v rámci Európskej únie, NATO a V4,“ píše sa v Novákovej liste.