Úvod ZO ZAHRANIČIA CIA vyzýva Rusov, aby prezrádzali tajné informácie o svojej krajine. Je to...

CIA vyzýva Rusov, aby prezrádzali tajné informácie o svojej krajine. Je to vraj vlastenecké

Foto: archív

Americká Ústredná spravodajská služba (CIA) zverejnila na sociálnej sieti video zacielené na “ľudí frustrovaných situáciou za vlády prezidenta Vladimira Putina”. Snaží sa tak presviedčať Rusov, aby prezrádzali tajné informácie o svojej krajine. Krátke video zobrazuje ruského úradníka a ženu s dieťaťom, ktorí majú v živote ťažkosti. Vo videu zaznie otázka, či práve o tomto snívali.

Hlas v nahrávke navrhuje, aby ľudia niečo urobili a zlepšili celkovú situáciu. Môžu poskytnúť informácie americkej spravodajskej službe, ale pritom vraj zostanú ruskými vlastencami. Video a sprievodný text ponúka spôsob, ako to urobiť – môžu použiť prehliadač Tor, aby sa dostali na dark web, a šifrovacie nástroje, ktoré ich ochránia.

„CIA chce poznať pravdu o Rusku a hľadáme spoľahlivých ľudí, ktorí nám môžu túto pravdu povedať,“ uvádza CIA. „Vaše informácie môžu mať väčšiu cenu, ako si myslíte,“ dodáva. Americká služba dúfa, že sa takto skontaktuje s ľuďmi zo spravodajského, diplomatického, vedeckého a technologického prostredia a získa o Rusku viac informácií vrátane politických a ekonomických.

CIA sa v súčasnosti zameriava na šifrovanú sociálnu sieť Telegram. Pre Rusov to je hlavné médium, kde zdieľajú a získavajú informácie o všetkom – od politiky po vojnu na Ukrajine. CIA dúfa, že poskytnutím jednoduchej, ale zrozumiteľnej metódy pre únik informácií cez dark web presvedčí opatrných Rusov, aby urobili ďalší krok.

„Naším cieľom je poskytnúť metódy, ktoré sú pre nich čo najbezpečnejšie a vďaka ktorým sa s nami skontaktujú,“ uviedol nemenovaný predstaviteľ americkej špionážnej organizácie. Spojené štáty dúfajú, že niektorí Rusi to budú vnímať ako možnosť “pomôcť svojej krajine”.

Podobné pokusy na iných sociálnych sieťach, ktorých väčšina je teraz v Rusku zablokovaná, podľa predstaviteľov CIA nepriniesli výsledky. „Skontaktujte sa s nami. Možno ľudia okolo vás nechcú pravdu. My ju chceme,“ vyzýva Rusov CIA.