Úvod ZO ZAHRANIČIA Ruská federácia odstúpi od Zmluvy o konvenčných ozbrojených silách

Ruská federácia odstúpi od Zmluvy o konvenčných ozbrojených silách

Foto: archív

Ruská Štátna duma jednomyseľne schválila zákon o odstúpení Ruskej federácie od Zmluvy o konvenčných ozbrojených silách v Európe (CFE). Rusko plnenie tejto zmluvy pozastavilo už v roku 2015. Príslušný návrh zákona parlamentu predložil ruský prezident Vladimir Putin 10. mája.

Zároveň podpísal výnos, ktorým vymenoval námestníka ministra zahraničných vecí Sergeja Riabkova za svojho zástupcu pri posudzovaní tejto iniciatívy v parlamente. Ten Štátnej dume povedal, že členské krajiny NATO znemožnili Rusku zostať signatárom zmluvy tým, že umožnili rozšírenie aliancie do strednej a východnej Európy.

Riabkov tiež uviedol, že zmluva je v rozpore s bezpečnostnými záujmami Ruska. Skompletizovanie procesu odstúpenia podľa jeho slov potrvá približne šesť mesiacov. CFE bola podpísaná 19. novembra 1990 a platiť začala 9. novembra 1992.

Býva označovaná za jednu z kľúčových dohôd v oblasti bezpečnosti v Európe od skončenia studenej vojny: obmedzuje rozmiestnenie tankov a vojsk v krajinách Severoatlantickej zmluvy a bývalej Varšavskej zmluvy vo východnej Európe a stanovuje opatrenia zamerané na „budovanie dôvery, transparentnosti a spolupráce medzi členskými štátmi“.

Rusko však v roku 2015 oznámilo, že sa prestáva zúčastňovať na zasadnutiach spoločnej komisie o konvenčných ozbrojených silách v Európe, pričom svoju účasť na zmluve CFE pozastavilo už v roku 2007.