Úvod ZO ZAHRANIČIA Cichanovská Spojeným štátom: Usporiadajte konferenciu o Bielorusku a sprísnite sankcie

Cichanovská Spojeným štátom: Usporiadajte konferenciu o Bielorusku a sprísnite sankcie

Sviatlana Cichanovská. (Foto: archív)

Predstaviteľka bieloruskej opozície Sviatlana Cichanovská vyzýva Washington, aby zorganizoval medzinárodnú konferenciu osituácii v Bielorusku. Vo videopríhovore k členom ľudskoprávneho výboru amerického Kongresu pripomenula, že od vypuknutia protestov v Bielorusku uplynulo už deväť mesiacov.

Svetové mocnosti však napriek tomu doteraz neuskutočnili hĺbkovú diskusiu o ďalšom postupe v krajine. „Žiadame USA, aby sa aktívne podieľali na organizácii takejto medzinárodnej konferencie s účasťou širokého spektra zainteresovaných strán,“ uviedla Cichanovská.

Za dôležitý krok, ktorý by USA mohli podniknúť v tomto smere, Cichanovská považuje možnosť, že by sa situácia v Bielorusku stala jednou z tém nadchádzajúceho samitu G7, ktorý sa bude konať v Británii v polovici júna.

Washington by mal podľa nej zintenzívniť svoje snahy o dosiahnutie medzinárodnej izolácie Alexandra Lukašenka: „Žiadame USA, aby pomocou svojej diplomacie posilnili Lukašenkovu izoláciu a takto zdôraznili, že dosiahol bod, odkiaľ už niet návratu.“

USA by vraj mali nielen obnoviť jednostranné sankcie proti deviatim bieloruským štátnym podnikom, ako to už oznámil Washington, ale prijímať takéto opatrenia aj naďalej. Washington by podľa Cichanovskej mal podporovať aj „občiansku spoločnosť v Bielorusku, tamojších ľudskoprávnych aktivistov a nezávislé médiá“.