Úvod Z DOMOVA Pod Kolíkovou sa “trasie stolička”. Nezískala podporu klubu OĽaNO

Pod Kolíkovou sa “trasie stolička”. Nezískala podporu klubu OĽaNO

Mária Kolíková. (Foto: archív)

V pondelok 10. mája sa uskutoční mimoriadna schôdza Národnej rady SR, na ktorej má byť ministerka spravodlivosti Mária Kolíková, nominantka strany Za ľudí odvolávaná z funkcie. Schôdzu iniciovala opozičná strana Smer-SD.

Kolíková má podporu poslaneckého klubu strany Slobody a Sloboda. Pre médiá to vyhlásila predsedníčka klubu Anna Zemanová. Ako doplnila, v poslaneckom klube sa s ministerkou rozprávali o veciach, ktoré sú uvedené v návrhu na jej odvolanie. Podľa nej dostali dostatočné odpovede.

Podobné stanovisko zaujal aj poslanecký klub hnutia Sme rodina. Podľa jej šéfa Petra Pčolinského zodpovedala ministerka na všetky otázky k podnikaniu jej rodinnej firmy. Povedal to v diskusnej relácii televízie Joj Na hrane. Na základe toho nevidí dôvod na to, aby bola odvolaná z funkcie.

Podľa zistení televízie Markíza však ministerka spravodlivosti nepochodila pred poslancami hnutia OĽaNO. Televízia informovala, že pre tento problém v piatok zasadá koaličná rada. Pod Máriou Kolíkovou sa údajne „trasie stolička“.

Opoziční poslanci v návrhu na vyslovenie nedôvery uvádzajú, že od nástupu na post ministerky spravodlivosti Kolíková preukazuje veľkú mieru neodbornosti. „Prakticky všetky návrhy, ktoré predložila, boli podrobené rozsiahlej odbornej kritike a často museli byť dopracované na pôde NR SR,“ uviedli.

Podľa opozície ministerka zlyhala aj pri tragických udalostiach týkajúcich sa osôb držaných za zvláštnych okolností vo väzbe. Takisto poukázali na možný klientelizmus, keďže rodinná firma Kolíkovej Elektronika, a. s. zarobila minulý rok na základe dvanástich zmlúv s RTVS a Divadlom Nová scéna 1,5 milióna eur.

Mária Kolíková má tiež byť spoluvlastníčkou firmy MK Real, s.r.o., pričom ďalšími spoluvlastníkmi sú brat a matka ministerky a konateľkou je nevlastná sestra ministerky.

Konateľka tejto spoločnosti bola v januári 2020 právoplatne odsúdená za spreneveru takmer 16-tisíc eur, ktoré patrili majiteľom bytov v bytových domoch v Moste pri Bratislave. Tie spravovala rodinná firma Kolíkovcov MK Real, s.r.o.,“ doplnili poslanci v návrhu.