Úvod ZO ZAHRANIČIA Cichanovskej hrozia v Bielorusku dva roky za mrežami

Cichanovskej hrozia v Bielorusku dva roky za mrežami

Sviatlana Cichanovská. (Foto: archív)

Bieloruské orgány činné v trestnom konaní začali nové stíhanie proti opozičným lídrom Sviatlane Cichanovskej a Pavlovi Latuškovi. Obom im hrozia dva roky väzenia za svojvoľnú uzurpáciu si právomocí oficiálnych predstaviteľov štátu.

Ako informoval spravodajský web Meduza.io, Cichanovská a Latuška po dohode s ďalšími predstaviteľmi opozície vytvárali „pseudoorgány“ štátnej moci, rezorty a zastupiteľstvá Bieloruskej republiky v zahraničí.

V tejto protiústavnej činnosti pokračovali aj tým, že začali viesť rokovania so zástupcami zahraničných štátov a medzinárodných organizácií, uvádza sa vo vyhlásení bieloruského Vyšetrovacieho výboru, ktorý sa prípadom zaoberá.

Bieloruský web Zerkalo.io pripomenul, že proti Cichanovskej je v Bielorusku začatých už šesť trestných konaní a proti Latuškovi štyri. Obvinení sú napríklad aj z extrémizmu, sprisahania s cieľom chopiť sa moci a pokusu o teroristický čin.

Cichanovská kandidovala v prezidentských voľbách, ktoré sa v Bielorusku konali 9. augusta 2020, pričom bola považovaná za hlavného rivala dlhoročného lídra Alexandra Lukašenka. Toho napokon volebná komisia vyhlásila za víťaza volieb. Opozícia i Západ tvrdia, že voľby boli zmanipulované a preto už neuznávajú Lukašenka ako legitímnu hlavu štátu.

Bývalý diplomat i exminister Latuška bol riaditeľom bieloruského národného divadla a po voľbách sa pridal k protestom proti Lukašenkovi. Cichanovská a Latuška opustili Bielorusko počas jedného mesiaca po voľbách.

Cichanovská dnes žije v Litve a jej tamojšia kancelária získala štatút „oficiálneho zastúpenia bieloruskej demokracie“. Latuška pôsobí v Poľsku, kde vytvoril zastupiteľský orgán bieloruskej opozície s názvom Ľudový protikrízový štáb.