Úvod Veda & Tech Čína chce umelo vyvolať mohutný dážď nad Tibetom

Čína chce umelo vyvolať mohutný dážď nad Tibetom

Čína testuje modernú technológiu na vytvorenie silného, ale pomerne lacného systému na úpravu počasia, ktorý prinesie podstatne viac dažďa na Tibetskú náhornú plošinu, píše server SCMP. Systém zahŕňajúci obrovskú sieť kotlov spaľujúcich palivá by mohol zvýšiť zrážky v regióne až o 10 miliárd kubických metrov ročne, čo je asi 7 percent celkovej spotreby vody v Číne.

Na vybraných miestach Tibetskej náhornej plošiny budú postavené desiatky tisíc kotlov na vytvorenie zrážok na celkovej ploche približne 1,6 milióna štvorcových kilometrov, čo predstavuje trojnásobok veľkosti Španielska.

Kotly spaľujú tuhé palivo, čím vytvárajú jodid strieborný s kryštalickou štruktúrou podobnou ľadu. Sú postavené na strmých hrebeňoch hôr smerom k vlhkému monzúnu z južnej Ázie. Keď vietor zasiahne horu, zmieša častice do oblakov a vyvolá dážď a sneh.

„Doteraz bolo viac ako 500 kotlov rozmiestnených na svahoch v Tibete, Sin-ťiangu a v ďalších oblastiach na experimentálne využitie. Údaje, ktoré sme získali, ukazujú veľmi sľubné výsledky,“ povedal jeden z výskumných pracovníkov. Denná prevádzka kotlov sa bude riadiť veľmi presnými údajmi získanými v reálnom čase z 30 satelitov, monitorujúce monzúnové aktivity v Indickom oceáne.