Úvod ZO ZAHRANIČIA Čína: NATO pod vedením USA posunulo napätie medzi Ruskom a Ukrajinou k...

Čína: NATO pod vedením USA posunulo napätie medzi Ruskom a Ukrajinou k bodu zlomu

Foto: archív

Čína, ktorá odmietla odsúdiť Rusko za vojenskú operáciu na Ukrajine, vyhlásila, že za zvyšovanie napätia medzi Kyjevom a Moskvou môže Severoatlantická aliancia pod vedením Spojených štátov.

„Kroky NATO pod vedením USA posunuli napätie medzi Ruskom a Ukrajinou k bodu zlomu,“ uviedol hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Čao Li-ťien a zároveň vyzval USA, aby brali do úvahy obavy Číny a vyhýbali sa podkopávaniu práv alebo záujmov Pekingu v otázke vzťahov s Ruskom.

Čína v reakcii na dianie na Ukrajine zároveň kritizovala americký zákaz dovozu ropy, plynu a uhlia z Ruska. „Veľká palica sankcií nám neprináša mier a bezpečnosť,“ dodal Čao, podľa ktorého ekonomické opatrenia proti Rusku spôsobia len veľké ťažkosti pre hospodárstvo a bežných ľudí.

„V tomto scenári prehráva každý a sankcie len zvyšujú rozdelenie a konfrontáciu,“ dodal hovorca čínskeho rezortu diplomacie. Peking varoval medzinárodné spoločenstvo, že krajina červeného draka prijme „všetky potrebné opatrenia“, aby bránila záujmy čínskych spoločností a jednotlivcov.