Úvod ZO ZAHRANIČIA Rakúska vláda rozhodla o pozastavení zákona o povinnom očkovaní proti covidu

Rakúska vláda rozhodla o pozastavení zákona o povinnom očkovaní proti covidu

Foto: archív

Rakúska vláda oznámila, že pozastaví zákon, ktorý nariaďuje povinné očkovanie všetkých dospelých proti ochoreniu COVID-19. Oznam vydala len mesiac po tom, čo zákon, prvý tohto druhu v Európskej únii, začal platiť.

Rakúsko s deviatimi miliónmi obyvateľov patrilo k malému počtu krajín na svete, ktoré zaviedli povinné očkovanie proti koronavírusu pre všetkých dospelých. Zákon vstúpil do platnosti vo februári a umožňuje dávať od polovice marca pokuty až do výšky 3600 eur tým ľuďom, ktorí ho nedodržia.

Rakúska ministerka pre záležitosti EÚ a ústavu Karoline Edtstadlerová však vyhlásila, že „zásah do základných práv“ týmto zákonom sa už v súčasnosti nedá odôvodniť nebezpečenstvom, aké pandémia predstavuje.

„Po konzultáciách s ministrom zdravotníctva sme sa rozhodli, že sa budeme, samozrejme, držať toho, čo hovorí odborná komisia – pozastavíme povinné očkovanie,“ povedala novinárom Edtstadlerová po zasadnutí kabinetu.

„Nevidíme už potrebu uplatňovať toto povinné očkovanie, keďže tu máme variant koronavírusu omikron a ten prevláda,“ dodala ministerka. Vysoko nákazlivý variant omikron je všeobecne pokladaný za menej závažný než predchádzajúce varianty a rakúske nemocnice si zatiaľ dokážu poradiť s prípadmi infekcií.

Výzvy na prehodnotenie zákona boli v krajine čoraz naliehavejšie, predovšetkým za situácie, keď už Rakúsko v posledných týždňoch zrušilo takmer všetky protipandemické obmedzenia. O tri mesiace však môže vláda prípadné obnovenie platnosti pozastaveného povinného očkovania opätovne posudzovať.