Úvod ZO ZAHRANIČIA Číňania kúpili škótsku pálenicu whisky. Celú ju presťahujú do Ázie

Číňania kúpili škótsku pálenicu whisky. Celú ju presťahujú do Ázie

Foto: archív

Čínska firma uzavrela zmluvu so škótskym výrobcom whiskey, ktorý pre ňu na zákazku vyrobí celú pálenicu. Jednotlivé jej diely zamieria po mori do čínskeho prístavu Tianjin a napokon bude zmontovaná v autonómnej oblasti Vnútorného Mongolska. O akého producenta whisky ide, obchodníci neoznámili.

Škóti sa na predaji liehovaru s Čínou dohodli už v roku 2019, keď sprostredkovateľská firma Valentine International podpísala zmluvu v hodnote troch miliónov libier s čínskou spoločnosťou Mengtai Group.

V regióne Vnútorného Mongolska, ktorý sa zameriava najmä na ťažbu uhlia a výrobu elektriny, to bude úplne prvá pálenica whisky. Šéf spoločnosti Mengtai Ao Fengting plánuje vyrábať „celosvetovo oceňovanú whisky“.

„Škótsko je domovom whisky a má najväčšie odborné znalosti o výrobe liehovarníckych zariadení. Veríme, že vytvoríme projekt na svetovej úrovni,“ povedal pre BBC šéf sprostredkovateľskej firmy David Valentine. Otvorenie podniku sa plánuje už koncom tohto roka.

Aká konkrétna značka svetoznámeho alkoholického nápoja by sa v pálenici mohla produkovať, zatiaľ nie je jasné. Firma Valentine International predbežne uviedla len to, že škótskym dodávateľom je „dlhodobo zavedená“ firma.