Úvod Z DOMOVA Čarnogurský: Možným dôvodom pápežovej návštevy je schopnosť Slovenska spájať duchovnú podstatu Západu...

Čarnogurský: Možným dôvodom pápežovej návštevy je schopnosť Slovenska spájať duchovnú podstatu Západu i Východu

Pápež František. (Foto: archív)

Schopnosť Slovenska spájať vo svojej identite tradíciu a duchovnú podstatu Západu i Východu je možno práve tým dôvodom, prečo pápež František nasmeroval svoje kroky práve k nám. Vo svojom statuse na sociálnej sieti to naznačil bývalý premiér SR Ján Čarnogurský.

Pripomenul, že pápežovo rozhodnutie bolo prekvapujúce a „dodnes sú vatikanisti plní dohadov, prečo uprednostnil práve Slovensko“. A hoci uznáva, že konkrétny dôvod štvordňovej návštevy u nás zostane zrejme utajený, môže ním byť podľa neho to, že Slovensko dokázalo svojím historicko-duchovným vývojom byť nielen na pomedzí, ale aj súčasťou Západu a Východu.

Na jednej strane je to väčšinový katolicimus, ktorý je podľa Čarnogurského „pevnejším spojivom Slovenska so Západom ako EÚ či NATO“ a na druhej strane učenie vierozvestcov Cyrila a Metoda, ktorí prišli z Byzancie, z Východu.

„Je v nás aj Svätoplukov obrat na Západ, aj odkaz svätých – Cyrila a Metoda. Možno tam niekde môžeme hľadať tajomstvo súčasnej pápežovej návštevy v našej krajine,“ uvádza Čarnogurský pripomínajúc neochvejnú ambíciu pápeža Františka spájať i jeho schopnosť empatie a tolerancie.

Bývalý minister vnútra i spravodlivosti a spoluzakladateľ Kresťanskodemokratického hnutia cituje aj slová kardinála Tomka o tom, že „pápež o nás vie veľa vecí, pri ktorých by nám ani nenapadlo, že ich o nás vie“. Pripomína aj slová pápeža Jána Pavla II. „Slovenským pútnikom ešte v roku 1996 povedal, že Slovensko zohrá v 21. storočí dôležitú úlohu v Európe,“ napísal Čarnogurský.