Úvod ZO ZAHRANIČIA Cítiš sa ako Rus? Tak choď do Ruska, odkázal Zelenskyj obyvateľom Donbasu

Cítiš sa ako Rus? Tak choď do Ruska, odkázal Zelenskyj obyvateľom Donbasu

Foto: archív

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval obyvateľov Donbasu, ktorí sa považujú za ruských občanov, aby sa presťahovali do Ruska. Zároveň vyhlásil, že toto územie na východe Ukrajiny nikdy nebude ruské.

„Ak žiješ na území Donbasu, dočasne okupovanom, a myslíš si, že žiješ v Rusku, že si jedným z nich, tak je veľká chyba, že tam naďalej zostávaš. Donbas nikdy nebude ruským územím. Nikdy. Bez ohľadu na to, ako dlho je obsadený. Je to ako stena, ktorá bývala v Nemecku,“ povedal Zelenskyj.

Na území Donbasu bez Ukrajiny podľa jeho slov „nebude civilizácia“. „Okupácia ukrajinskej oblasti sa raz skončí. Ak sa považuješ za Ukrajinca, zostaň tam,“ pokračoval. Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Marija Zacharovová to označila za rozsievanie nenávisti.

Na platforme Telegram zverejnila, že prezident namiesto zjednocovania mnohonárodnostného národa rozsieva svár a že Kyjev „prekročil všetky červené čiary“ oddeľujúce národnostnú politiku od nacionalizmu. Dodala, že v budúcnosti by mohli niektorí ľudia chcieť, aby z Ukrajiny odišiel Zelenskyj.

Rusko udeľuje obyvateľom východnej Ukrajiny ruské občianstvo, ak oň stoja. Ruský prezident Vladimir Putin, ktorý pred dvoma rokmi vydal príslušný dekrét, to označil za humanitárny čin. Konflikt v Donbase si od apríla 2014 vyžiadal vyše 13-tisíc obetí na životoch.