Úvod Z DOMOVA Členovia úradníckej vlády odprezentovali svoje priority

Členovia úradníckej vlády odprezentovali svoje priority

Úradnícka vláda Zuzany Čaputovej. (Foto: archív)

Bezprostredne po tom, ako prezidentka SR Zuzana Čaputová vymenovala tzv. vládu odborníkov na čele s Ľudovítom Ódorom, noví ministri na mediálnom brífingu odprezentovali svoje priority.

Vicepremiérka zodpovedná za plán obnovy a využívanie eurofondov Lívia Vašáková chce, aby financie z plánu obnovu aj iné prostriedky z Európskej únie boli čo najprospešnejšie využité.

Slovenská zahraničná politika bude podľa ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslava Wlachovského “naďalej jasná, čitateľná a hodnotová”. Dôraz bude podľa neho klásť na presadzovanie slovenských záujmov vo svete a pomoc firmám a občanom SR.

Šéf rezortu obrany Martin Sklenár deklaroval, že Slovensko bude pokračovať aj v podpore Ukrajiny. Chce tiež pokračovať v rozbehnutých projektoch a v spolupráci s partnermi a spojencami z EÚ i NATO.

Minister vnútra Ivan Šimko chce okrem iného zabezpečiť stabilitu pre bezpečnostné zložky. Plánuje tiež pokračovať v „zápase o očistu verejného života“. „Budeme uprednostňovať zákon pred politikou,“ doplnil.

Ministerstvo hospodárstva sa chce podľa jeho šéfa Petra Dovhuna zamerať na realizáciu opatrení, ktoré zmiernia dôsledky energetickej krízy. Slovensko je podľa ministra financií Michala Horvátha nadmieru zadlžená krajina. Avizuje, že chce predstaviť plán, ako sa z tejto situácie dostať.

Šéf rezortu dopravy Pavol Lančarič deklaroval, že sa k práci postaví s maximálnym rešpektom. „Je tam veľa procesov, projektov, veľa našich spoločných peňazí a o tie sa treba primerane a dobre starať,“ doplnil. Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Jozef Bíreš sa bude okrem iného podľa vlastných slov zaoberať cenami potravín či dovozom ukrajinských komodít.

Minister investícií Peter Balík sa chce zamerať na maximálne efektívne čerpanie európskych peňazí, naštartovanie čerpania v novom programovom období a spustenie projektov v oblasti digitalizácie a informatizácie.

Šéfka rezortu spravodlivosti Jana Dubovcová je odhodlaná riešiť akútne problémy, dokončiť súdnu reformu a projekty z plánu obnovy a pripraviť dobré podmienky na činnosť rezortu v budúcom období.

Nová ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny Soňa Gaborčáková sa chce zamerať na plynulý chod rezortu, eurofondy a plán obnovy, ako aj plnenie si zákonných povinností, napríklad zvýšenie príspevku na sociálne služby či stanovenie minimálnej mzdy na budúci rok.

Šéf envirorezortu Milan Chrenko avizuje pokračovanie v aktivitách smerom k “prechodu na zelenšie a zodpovednejšie Slovensko”. Minister školstva Daniel Bútora by rád nadviazal na podľa neho dobre rozbehnuté aktivity svojho predchodcu. Školstvo podľa neho potrebuje predvídateľnosť a stabilitu. Zamerať sa chce aj na témy generačnej komunity, segregácie či koncepčné dokumenty.

Ministerka kultúry Silvia Hroncová považuje za zásadnú úlohu nastavenie nových mechanizmov a ekonomických vzťahov s RTVS. Zmapovať chce aj rezortné inštitúcie a podporné fondy, čerpanie eurofondov a podmienky financovania kultúry.

Minister zdravotníctva Michal Palkovič chce pokračovať v realizácii projektov z plánu obnovy či zaviesť nový platobný mechanizmus pre nemocnice – DRG systém. Dôraz bude klásť i na optimalizáciu siete nemocníc či zdravotných základných služieb. Poukázal tiež na potrebu dodržiavania rozpočtovej vyhlášky.