Úvod Z DOMOVA Členstvo v EÚ a NATO koalícia nespochybňuje, ide jej však o národné...

Členstvo v EÚ a NATO koalícia nespochybňuje, ide jej však o národné záujmy, vyhlásil Kéry

Marián Kéry. (Foto: archív)

Strany súčasnej vládnej koalície nikdy nespochybňovali členstvo Slovenska v Európskej únii a Severoatlantickej aliancii, ich cieľom je však hájiť národné záujmy. V relácii TASR TV s názvom CD Klub Pavla Demeša to povedal predseda Zahraničného výboru Národnej rady SR Marián Kéry.

„Ani v predvolebnom súboji sme nikdy neskĺzli do toho, že by sme spochybňovali naše členstvo v Európskej únii a Severoatlantickej aliancii – a to bude platiť aj naďalej. Čím sa odlišujeme, je, že v minulosti sa vo významných inštitúciách a organizáciách prijímali rozhodnutia, ktoré nie vždy boli v prospech našich národných záujmov.

Toto chceme zmeniť,“ povedal Kéry s tým, že za neprijateľné považuje napríklad povinné kvóty na prerozdeľovanie migrantov v EÚ. Kéry ďalej uviedol, že by privítal, keby „spolupráca v rámci Vyšehradskej skupiny nabrala novú dimenziu“.

Vyjadril sa aj k politike Maďarska, s ktorým Slovensko podľa neho „spájajú niektoré témy z minulosti“, napríklad povinné kvóty či dvojaká kvalita potravín. Zároveň si však nemyslí, že „Slovensko má na to, aby ovplyvnilo politiku maďarského premiéra Viktora Orbána – tak isto ako Orbán nemá na to, aby ovplyvnil našu sebavedomú zahraničnú politiku“.

V relácii sa vyjadril aj k časti programového vyhlásenia vlády o vojne na Ukrajine. Útok Ruskej federácie na Ukrajinu považuje za „hrubé porušenie medzinárodného práva“, no zároveň si myslí, že NATO a Ukrajina „zohrali negatívnu úlohu pred vznikom konfliktu“.

„Nechcem ospravedlňovať útok Ruskej federácie, ten je neprijateľný. Ale na druhej strane chcem vidieť aj za horizont a myslím si, že na vine je aj NATO,“ povedal Kéry. Vláda podľa neho nemení svoj názor na posielanie zbraní na Ukrajinu, ktoré podľa nej vojnu iba predlžuje.

Dodal však, že Slovensko bude naďalej podporovať Ukrajinu humanitárne. Zároveň nevylúčil, že by Ukrajinu v budúcnosti navštívil, nehovoril však o nijakom konkrétnom plán. V závere Kéry vyjadril aj svoj postoj ku konfliktu Izraela a Palestínčanov, ktorého východisko vidí v dvojštátnom riešení.

Uviedol, že chce iniciovať zasadnutie zahraničného výboru parlamentu, od ktorého očakáva prijatie rezolúcie ku konfliktu. Slovensko musí podľa neho odsúdiť útok palestínskeho militantného hnutia Hamas, no odvetné útoky Izraela v Pásme Gazy, počas ktorých zahynulo podľa miestnych orgánov už viac než 14.000 ľudí, nie sú „celkom adekvátne“.