Úvod ZO ZAHRANIČIA Vlastníctvo špionážnej družice je podľa Kim Čong-una uplatnením práva KĽDR na sebaobranu

Vlastníctvo špionážnej družice je podľa Kim Čong-una uplatnením práva KĽDR na sebaobranu

Kim Čong-un. (Foto: archív)

Severokórejský vodca Kim Čong-un ocenil úspešné vypustenie vojenskej špionážnej družice a označil ho za udalosť, ktorá pomôže monitorovať vojenské aktivity nepriateľov Severnej Kórey.

Podľa Kórejskej ústrednej tlačovej agentúry sa Kim takto vyjadril počas návštevy Národného úradu pre leteckú a kozmickú techniku (NATA), kde povzbudil inžinierov a vedcov, ktorí sa podieľali na vypustení vojenskej špionážnej družice.

Jej vlastníctvo je podľa Kima plnohodnotným uplatnením práva Severnej Kórey na sebaobranu. Kim okrem toho počas návštevy NATA vyzval zintenzívniť úsilie o dosiahnutie „okamžitého a dlhodobého cieľa“, ktorým je rozvoj kapacít na prieskum vesmíru.

Kim navštívil NATA v spoločnosti svojej dcéry, s ktorou pózoval pri spoločnom fotografovaní sa s tímom vedcov a vývojárov zapojených do družicového programu. Vodca KĽDR sa neskôr s manželkou a dcérou zúčastnil aj na bankete usporiadanom na oslavu úspešného vypustenia družice.

Juhokórejská tajná služba NIS uviedla, že Severnej Kórei pri vypustení špionážnej družice poskytlo pomoc aj Rusko. Po septembrovom samite šéfa Kremľa Vladimira Putina a severokórejského vodcu Kim Čong-una KĽDR poskytla Moskve dáta týkajúce sa prvých dvoch neúspešných štartov z mája a augusta.

„Rusko následne tieto údaje analyzovalo a poskytlo Severnej Kórei spätnú väzbu,“ uvádza sa v správe NIS pre poslancov juhokórejského parlamentu. Tajná služba dospela k záveru, že vypustenie satelitu bolo úspešné v tom zmysle, že sa ho podarilo umiestniť na obežnú dráhu. Či však družica funguje, ako to tvrdí Pchjongjang, zatiaľ nie je podľa NIS možné potvrdiť.

Južná Kórea v reakcii na vypustenie družice oznámila, že čiastočne pozastavila platnosť vojenskej dohody s KĽDR z roku 2018. Soul avizoval, že obnoví prieskumné lety v okolí demilitarizovanej zóny, ktorá rozdeľuje Kórejský polostrov.

Severná Kórea tvrdí, že špionážny satelit potrebuje, aby mohla reagovať na údajné vojenské hrozby zo strany Spojených štátov. Na pozastavenie spomínanej dohody zo strany Soulu reagovala hrozbou vyslania vojenských posíl a nových typov zbraní do oblastí ležiacich pozdĺž demilitarizovanej zóny.