Úvod ZO ZAHRANIČIA ČR: Za krádež salámy a vína vyše dva roky väzenia. Príliš prísne tresty...

ČR: Za krádež salámy a vína vyše dva roky väzenia. Príliš prísne tresty v núdzovom stave?

Foto: archív

Za krádež salámy a škatuľového vína vyše dva roky väzenia, znel rozsudok so sprísnenou trestnou sadzbou z dôvodu núdzového stavu. Podobných nariadení eviduje Najvyššie štátne zastupiteľstvo v Českej republike viac ako tisíc. Niektorí zákonodarcovia považujú sankcie za neprimerané, rezort spravodlivosti však o zmene neuvažuje.

Tri salámy a dve vína v škatuli. Krádež za 460 českých korún. Páchateľovi za to hrozí aj väzenie, ale často skončí s podmienkou. “Nešiel som tam s úmyslom kradnúť, ja neviem, to bola taká zúfalosť,“ vysvetľoval Zdeněk Vítek z Brna. Lenže kradol v núdzovom stave.

Do väzenia preto pôjde, a to na dva roky a dva mesiace. Hrozilo mu však až osem rokov. „Krádež vína a salámy naozaj nie je takého charakteru, že človek zomiera hladom a potrebuje sa najesť,“ hovorí sudkyňa Dana Kancírová.

Podobný verdikt nedávno zaznel aj v prípade Lukáša Kalinu – bol v podmienke a v obchode ukradol päť žemlí. Bežne by mu hrozilo pol roka väzenia. V čase núdzového stavu sa však minimálna sadzba zvyšuje na dva roky.

Vo väzení po odvolaní nakoniec prežije rok a pol. “Je to neprimerane prísny trest za krádež piatich žemlí z existenčných dôvodov, teda z dôvodov zabezpečenia stravy,“ uviedla k rozsudku obhajkyňa Petra Žilková.

Polícia počas núdzového stavu evidovala vyše osemtisíc krádeží, pričom našla 1365 páchateľov. Všetky prípady boli kvalifikované prísnejšie. „Ak škoda je rádovo s stovkách, dĺžku pobytu vo väzení považujem za neadekvátne,“ uviedol predseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

„Je potrebné diskutovať o primeranosti vyšších trestov, takže by bolo dobré, keby napríklad ministerstvo spravodlivosti iniciovalo nejakú debatu,“ doplnil predseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

Podľa hovorcu ministerstva spravodlivosti Vladimíra Repku úrad nijakú zmenu právnej úpravy nechystá. “Myslím si, že nastavenie prísnejších trestov v čase núdzového stavu je v poriadku,“ uviedol.

„Spravodlivosť by, samozrejme, nemala byť slepá, ale nedávno sme boli svedkami nákupu predražených zákaziek z Číny, tie sa však nevyšetrujú, alebo sa o tom málo hovorí. Ale ľudia, ktorí ukradli pár rožkov, skončili za mrežami,“ povedala v tejto súvislosti predsedníčka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.