Úvod ZO ZAHRANIČIA Dánsko otvorilo najväčší škandinávsky veterný park na mori

Dánsko otvorilo najväčší škandinávsky veterný park na mori

Dánsky korunný princ Frederik oficiálne otvoril najväčší škandinávsky veterný park na mori. Projekt Horns Rev 3 bude schopný dodávať energiu viac než 420-tisíc domácnostiam. Veterný park leží v Severnom mori pri západnom pobreží Dánska a pozostáva zo 49 veterných turbín. Od pevniny je vzdialený 25 až 40 kilometrov.

„Horns Rev 3 je najväčšou veternou farmou na mori v oblasti Škandinávie a potvrdzuje naše odhodlanie pokračovať v procese transformácie na obnoviteľný energetický systém,“ povedal po otvorení veterného parku Magnus Hall, výkonný riaditeľ švédskej spoločnosti Vattenfall, ktorá projekt vlastní.

Na slávnostnom otvorení veterného parku, ktoré sa uskutočnilo v dánskom prístave Hvide Sande, sa zúčastnila aj premiérka Mette Frederiksenová a šéf správnej rady firmy Vattenfall Lars Nordström.Inštalovaná kapacita veterného parku dosahuje 407 megawattov. Súčasnú produkciu elektrickej energie z vetra v Dánsku tak podľa zástupcov Vattenfallu umožní zvýšiť o 12 percent.

Projekt Horns Rev 3 začal už v decembri minulého roka prostredníctvom prvých turbín dodávať domácnostiam elektrickú energiu. Celkovo by mal zásobovať elektrinou 425-tisíc domácností. Dánsko si práve od projektov ako Horns Rev 3 sľubuje zníženie emisií do roku 2030 o 70 percent.