Úvod ZO ZAHRANIČIA Dánsko pomáhalo USA špehovať európskych politikov

Dánsko pomáhalo USA špehovať európskych politikov

Angela Merkelová. (Foto: archív)

Dánska zahraničná a vojenská tajná služba FE (Forsvarets Efterretningstjeneste) pomáhala americkej Národnej bezpečnostnej agentúre s odpočúvaním popredných európskych politikov, medzi ktorými boli aj spolková kancelárka Angela Merkelová a nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier.

Informuje o tom dánsky rozhlas, ktorý to zistil v spolupráci s ďalšími európskymi médiami vrátane nemeckých televízií NDR, WDR a denníka Süddeutsche Zeitung. FE umožnila NSA využívať v rokoch 2012 – 2014 tajnú odpočúvaciu stanicu Sandagergardan neďaleko Kodane.

Americká tajná služba bola vďaka tomu schopná „napichnúť“ dôležitý internetový uzol spájajúci rôzne podmorské káble. Podľa DR mala NSA prístup k textovým správam, telefonickým hovorom a komunikácii prostredníctvom četov.

DR tvrdí, že jej informácie pochádzajú z deviatich zdrojov, ktoré mali prístup k utajovaným informáciám FE. Potvrdilo ich aj niekoľko nezávislých zdrojov. Odpočúvanie sa týkalo popredných politikov z Nemecka, Švédska, Nórska, Holandska a Francúzska.

Spolupráca s NSA bola zdokumentovaná v internej správe FE v roku 2015. Dánska ministerka obrany Trine Bramsenová, ktorá je vo funkcii od júna 2019, bola o tom podľa DR informovaná v auguste 2020. Pre DR povedala, že „systematické odpočúvanie spojencov“ je neprijateľné.

Podľa dánskeho zákonodarcu Karstena Hongeho zo Socialistickej ľudovej strany musí vláda vysvetliť, „ako sa stalo, že Dánsko poslúžilo ako ochotný nástroj pre americké spravodajské služby a čo to bude znamenať pre spoluprácu so susedmi“.

Edward Snowden po zverejnení správy na sociálnej sieti zverejnil, že súčasný americký prezident Joe Biden bol vtedy „do škandálu hlboko zapojený“ a dodal, že by celá záležitosť mala byť plne odtajnená. Biden bol v tom čase viceprezidentom.

Nemecká vláda podľa svojho hovorcu o špehovaní popredných členov vlády z Dánska vôbec netušila. Podobne reagoval aj prezident Steinmeier. Už skôr sa objavili správy, že NSA údajne odpočúvala aj mobil kancelárky Angely Merkelovej. Spolková prokuratúra však vyšetrovanie tohto prípadu v roku 2015 zastavila. NSA ani dánska tajná služba sa k najnovším obvineniam zatiaľ nevyjadrili.