Úvod Komentáre Demonštráciu proti chaotickému vládnutiu Matoviča zrušili

Demonštráciu proti chaotickému vládnutiu Matoviča zrušili

Foto: Ľudovít Števko

Avizovaná demonštrácia proti chaotickému vládnutiu Igora Matoviča a drastickým reštriktívnym opatreniam v súvislosti s ochorením COVID-19 sa neuskutočnila. Hoci na protest pred Úrad vlády SR v Bratislave prišli stovky ľudí, organizátori ho na sklamanie prítomných zrušili.

Podľa hlavného zvolávateľa akcie, bývalého poslanca NR SR Petra Marčeka, zavážil názor renomovaných právnikov, že organizátorom hrozí dvadsaťtisícová pokuta a pätnásťročný trest väzenia za nedodržanie podmienok núdzového stavu. Námestie slobody v Bratislave sa tak v nedeľu 4. októbra stalo vlastne symbolom neslobody.

Ľudia sa napriek všetkému nerozišli. Vytvorili sa skupinky diskutujúcich v strede so zapálenými rečníkmi. Ozývali sa protestné hlasy: „Budeme bojovať proti tejto vláde strachu, kým nepadne“ a „Núdzový stav je nezákonný!“ COVID-19 odhalil skutočnú hĺbku nekompetentnosti a chaotického konania vlády Igora Matoviča.

Vyhlásenie núdzového stavu je rozporuplné najmä preto, že nerešpektuje základné ustanovenia ústavného zákona č. 227/2002 o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu. V čl. 5 ods. 1 tohto zákona je ustanovenie, ktoré definuje, čo je to núdzový stav a podmienky jeho vyhlásenia.

Ľudia sa nerozišli, vytvorili sa skupinky diskutujúcich. (Foto: Ľudovít Števko)

Okrem iného sa tu uvádza: „Núdzový stav možno vyhlásiť len na postihnutom alebo na bezprostredne ohrozenom území.“ Znamená to, že ho nemožno vyhlásiť plošne na celom území Slovenskej republiky. Ďalej: „Zákon pri obmedzovaní neponecháva aplikačnú voľnosť. Určuje hranice, v rámci ktorých možno obmedzenie realizovať zákonne.“

Podľa Juraja Šeligu vraj vyhlásenie núdzového stavu momentálne neobmedzuje nijaké ľudské práva a slobody. Z takéhoto vyjadrenia právnika a zároveň podpredsedu parlamentu priam bolia uši. S obmedzovaním slobody sa občania stretávajú na každom kroku, len Šeliga, inštalovaný podvodníkom Kiskom, to nechce vidieť.

O všetkom napokon musí rozhodnúť ústavný súd a uvidíme, či rozhodne ústavne. Vyhlásenie núdzového stavu je zmätočné, nespĺňa ani len základné podmienky ústavného zákona, ako na to upozornil na tlačovej konferencii Robert Fico a ako to vedia mnohí právni analytici, len sa to boja vysloviť.

Začíname sa báť. Všetko, čo sa deje v mene covidu, pripomína vojnový stav. Červená čiara, za ktorú sa nedá ísť bez porušenia prirodzených ľudských práv, už nejestvuje. Matovič tú čiaru zrušil. Divadlá nehrajú, futbal sa hrá bez divákov, pobožnosti sa konajú bez veriacich.

Chýbajú nám iba bunkre, do ktorých by sme zaliezli, keď spustí nie celkom svojprávny predseda vlády ďalšiu výstražnú sirénu. Pomaly sa blíži čas, aby sme si podľa článku 23 Listiny základných práv a slobôd uplatnili právo na odpor.