Úvod Zaujímavé 10 unikátov Slovenska

10 unikátov Slovenska

Foto: archív

Vysoké Tatry

Foto: Marek Podubinský
Foto: Marek Podubinský

Vysoké Tatry sú najmenšie veľhory na svete. Zároveň sú však na území medzi Alpami, Kaukazom, Uralom a Severným ľadovým oceánom najvyšším vnútrozemským pohorím v Európe. Hlavný hrebeň pohoria meria 26 kilometrov.

Gerlachovský štít

Foto: archív
Foto: archív

Gerlachovský štít s nadmorskou výškou 2654,4 metra nad morom je nielen najvyšším vrchom Vysokých Tatier a Slovenska, ale aj celých Karpát – plošne najrozsiahlejšieho pohoria v Európe, nachádzajúceho sa na území ôsmich štátov.

Slovenský orloj, Stará Bystrica

Foto: Michaela Kolimárová
Foto: Michaela Kolimárová

Slovenský orloj v kysuckej obci Stará Bystrica je jediným orlojom na území SR a tiež najväčšou drevenou sochou na Slovensku, predstavujúcou sediacu Sedembolestnú Pannu Máriu. Je riadený počítačom a družicovým systémom GPS a ukazuje tzv. pravý slnečný čas, vďaka čomu je najpresnejším orlojom na svete.

Oltár Majstra Pavla z Levoče

Foto: archív
Foto: archív

Hlavný oltár Chrámu svätého Jakuba v Levoči je najvyšším neskorogotickým krídlovým oltárom na svete (výška 18,62 metra, šírka 6 metrov). Autorom slávneho dreveného diela z roku 1510 je Majster Pavol z Levoče.

 Sad Janka Kráľa, Bratislava

Foto: archív
Foto: archív

Sad Janka Kráľa v Bratislave je najstarší verejný park v strednej Európe a jeden z najstarších európskych parkov vôbec. Založili ho v roku 1774 na ploche lužného lesa na brehu Dunaja so zámerom vybudovať prvý park pre širokú verejnosť.

 Dóm sv. Alžbety, Košice

Foto: archív
Foto: archív

Dóm svätej Alžbety z 15. storočia je najvýchodnejšou gotickou katedrálou západného typu v Európe. Takisto je najväčším kostolom na Slovensku s kapacitou vyše pättisíc ľudí. Môže sa pochváliť aj jediným celokovovým oltárom v Európe.

 Spišský hrad

Foto: archív
Foto: archív

Spišský hrad s rozlohou 41.426 štvorcových metrov patrí k najrozsiahlejším hradným komplexom na svete.

 Dobšinská ľadová jaskyňa

Foto: archív
Foto: archív

Dobšinská ľadová jaskyňa, jedna z najvýznamnejších ľadových jaskýň na zemeguli, je najdlhšie elektricky osvetlenou jaskyňou v Európe. Objavili ju v roku 1870 a elektrické osvetlenie v nej inštalovali o 17 rokov neskôr.

Mincovňa Kremnica

Foto: Michaela Kolimárová
Foto: Michaela Kolimárová

Mincovňa Kremnica razí mince nepretržite už siedme storočie, vďaka čomu je od založenia v roku 1328 najdlhšie činnou mincovňou v Európe a jednou z najdlhšie fungujúcich na svete.

Žitný ostrov

Foto: archív
Foto: archív

Žitný ostrov je s plochou 1600 štvorcových kilometrov najväčším riečnym ostrovom v Európe. Z juhu ho ohraničuje koryto Dunaja, zo severu Malý Dunaj a na krátkom úseku aj Váh.

Ostrov je tiež najväčšou zásobárňou pitnej vody na našom kontinente. Pod jeho povrchom sa nachádza asi 10 miliárd kubických metrov kvalitnej pitnej vody, ktorú neustále dopĺňa presakujúca riečna voda.