Úvod ZO ZAHRANIČIA Rakúske banky pomôžu klientom, ktorým sa zvýšili úroky pri splácaní úverov

Rakúske banky pomôžu klientom, ktorým sa zvýšili úroky pri splácaní úverov

Foto: archív

Rakúske banky pomôžu klientom, ktorí sa dostali pod tlak v dôsledku rastúcich úrokových sadzieb. V blízkom čase sa pri úveroch s variabilnou úrokovou sadzbou nebudú účtovať poplatky za upomienky a úroky z omeškania, oznámil predseda bankovej sekcie rakúskej hospodárskej komory a generálny riaditeľ skupiny Erste Willibald Cernko.

V jednotlivých prípadoch bude podľa neho možný aj odklad alebo predĺženie termínov splatnosti úverov. V Rakúsku má viac ako polovica úverov na kúpu nehnuteľnosti variabilné úrokové sadzby, čo je v medzinárodnom porovnaní vysoká hodnota.

Pre mnohých spotrebiteľov sa tieto úvery stávajú čoraz väčším problémom, keďže banky zvyšujú svoje úrokové sadzby aj v dôsledku nedávneho nárastu úrokových sadzieb Európskej centrálnej banky, čo zdražuje náklady na splácanie pôžičiek. Cernko, ktorý je uviedol, že banky si tento problém uvedomujú a pri jeho riešení budú postupovať v záujme zákazníkov.

Minister financií Magnus Brunner prisľúbil posilnenie transparentnosti, čo sa týka úročenia vkladov. Rakúska centrálna banka preto pripraví centrálny register, v ktorom bude zverejňovať podmienky všetkých finančných inštitúcií. Sporitelia tak budú môcť kedykoľvek a jednoducho získať prehľad o ponukách jednotlivých bánk, uviedol Brunner.