Výnimočná kombinácia vhodnej polohy v slnečnej sústave a existencia vody v kvapalnom skupenstve umožnila na planéte Zem vznik života. Naša modrá planéta je neuveriteľne rozmanitá.
Z väčšej časti ju pokrývajú rozsiahle oceány, ale svoje miesto si na nej našli aj zelené lesy, nehostinné púšte či husto obývané veľkomestá. Mimochodom, postrehli ste, že Zem ako jediná z planét slnečnej sústavy nie je pomenovaná po nijakom rímskom bohovi?
Vulkanický pôvod
Až 70 percent zemského povrchu má vulkanický pôvod. Pritom 90 percent vulkanickej činnosti prebieha v oceánoch. Najväčšia známa lokalita aktívnych sopiek leží v Južnom Pacifiku a svojou veľkosťou je porovnateľná so štátom New York.
Horúce jadro
Zemské jadro môže dosahovať teplotu až 6000 ˚C. To je viac ako teplota povrchu Slnka, ktorá je asi 5000 ˚C.
Výškové rozdiely
Rozdiel medzi najnižším a najvyšším bodom na Zemi je 19 882 metrov.
Najdlhšie pobrežie
Pobrežie Kanady meria až 91-tisíc kilometrov, čo je 15 percent celkovej dĺžky všetkých pobreží na zemeguli.
Najsuchšie miesto
Púšť Atacama v Južnej Amerike má povesť najsuchšieho miesta na Zemi. V jej centre sa vyskytujú oblasti, kde nikdy nebol zaznamenaný dážď.
Menšia gravitácia
Na Zemi existujú miesta s menšou gravitáciou ako iné. Jedným z nich je Hudson Bay v Kanade.
Množstvo meteoritov
Denne prenikne do atmosféry Zeme asi 100 ton meteoritov veľkosti prachu.
Najťažšie zviera
Najväčšie a najťažšie zviera, aké kedy na Zemi existovalo, je vráskavec obrovský s váhou presahujúcou 180 ton. Pre porovnanie, jeden z najťažších dinosaurov argentinosaurus vážil približne 73 ton.
Rozmanitý život
Na Zemi má domov 14 miliónov rôznych druhov života. Podľa odhadov vedcov však až 99 percent druhov, ktoré žili na našej planéte, už vyhynulo.
Obývaná planéta
Zem obýva približne 8 miliárd ľudí. Vedci odhadujú, že doteraz nás žilo na Zemi asi 120 miliárd.