Úvod ZO ZAHRANIČIA Trumpa po zatknutí prepustili na kauciu 200.000 dolárov. Následne zverejnil svoju policajnú...

Trumpa po zatknutí prepustili na kauciu 200.000 dolárov. Následne zverejnil svoju policajnú fotografiu

Policajná fotografia Donalda Trumpa po zatknutí. (Reprofoto: archív)

Americký exprezident Donald Trump prišiel do väznice v Atlante v americkom štáte Georgia, aby sa vydal úradom v súvislosti s obvineniami z údajného pokusu o zvrátenie výsledkov prezidentských volieb z roku 2020.

Budovu väznice opustil približne 20 minút po formálnom zatknutí, keďže ho prepustili na kauciu vo výške 200.000 dolárov. Následne sa vybral späť na letisko na cestu do miesta svojho bydliska v New Jersey.

Po zatknutí vo väznici v okrese Fulton bola zhotovená aj historicky prvá fotografia bývalého amerického prezidenta pre potreby polície. Následne ju Trump zverejnil na sociálnej sieti.

Fotografia zhotovená zachytáva mračiaceho sa Trumpa a obsahuje text spojený s prezidentskými voľbami v roku 2024. Ide o nápisy “Zasahovanie do volieb“ a “Nikdy sa nevzdávaj“.

Svoje formálne zatknutie 77-ročný Trump označil za výsmech spravodlivosti a trestné stíhanie v prípade zvrátenia volebných výsledkov v Georgii za zasahovanie do volieb. Prípad vyšetruje prokurátorka okresu Fulton Fani Willisová, ktorá chce, aby sa proces začal začiatkom marca budúceho roka.

Trumpa začiatkom minulého týždňa v Georgii obžalovali z vydierania a celého radu volebných podvodov. Obžalovaných bolo aj ďalších osemnásť osôb vrátane bývalého šéfa prezidentskej kancelárie Marka Meadowsa a Trumpovho bývalého osobného právnika Rudyho Giulianiho, ktorý sa prihlásil v atlantskej väznici už skôr.