Úvod ZO ZAHRANIČIA EBU: Ukrajina nemôže byť hostiteľom Eurovízie 2023. Kyjev nesúhlasí

EBU: Ukrajina nemôže byť hostiteľom Eurovízie 2023. Kyjev nesúhlasí

Foto: archív

Eurovízia by sa na budúci rok mohla konať vo Veľkej Británii, keďže Ukrajina ako tohtoročný víťaz tejto dlhoročnej pesničkovej súťaže nie je za súčasných okolností schopná usporiadať toto medzinárodné podujatie. Vyhlásila to Európska vysielacia únia (EBU), ktorá je organizátorom súťaže.

Ukrajinská skupina Kalush Orchestra v máji na Eurovízii v talianskom Turíne zvíťazila s piesňou Stefanija. Podľa tradície je hostiteľskou krajinou nasledujúceho ročníka súťaže víťaz z predchádzajú­ceho roka.

„Pesničková súťaž Eurovízie je jednou z najzložitejších televíznych produkcií na svete, na ktorej sa podieľajú tisíce ľudí a ďalšie tisíce sa na nej zúčastňujú ako diváci. Jej príprava si vyžaduje plných dvanásť mesiacov,“ uviedla EBU vo vyhlásení.

Preto „s hlbokou ľútosťou“ oznámila, že na Ukrajine, na ktorej území od konca februára prebieha vojenský konflikt, nebude možné poskytnúť bezpečnostné ani prevádzkové záruky potrebné na usporiadanie tejto súťaže.

Keďže v tohtoročnom finále súťaže na druhom mieste skončil Brit Sam Ryder so skladbou Space Man, EBU vyzvala britskú spoločnosť BBC, aby hostila Eurovíziu 2023. „Naším záujmom je, aby sa víťazstvo Ukrajiny odzrkadlilo aj na budúcoročnej šou. Bude to pre nás prioritou pri rokovaniach s prípadnými hostiteľmi,“ dodal organizátor.

Eurovízia sa naposledy konala vo Veľkej Británii v roku 1998 po tom, ako sa rok predtým stala víťazom skupina Katrina and the Waves s piesňou Love Shine a Light. Británia hostila súťaž rekordných osemkrát.

Na rozhodnutie EBU zareagovala Ukrajina odmietavým stanoviskom. „Budeme požadovať zmenu tohto rozhodnutia, pretože veríme, že budeme schopní splniť všetky záväzky súvisiace s podujatím. Požadujeme dodatočné rokovania o usporiadaní Eurovízie 2023 na Ukrajine,“ napísal na sociálnej sieti ukrajinský minister kultúry Olexandr Tkačenko.

Doplnil, že usporiadanie Eurovízie 2023 na Ukrajine by bolo silným signálom, že svet podporuje Ukrajinu. Ukrajinská verejnoprávna televízia UA:PBC ako potenciálny hostiteľ súťaže informovala, že spolu s ukrajinskými štátnymi a miestnymi orgánmi už vytipovala tri lokality, kde by sa súťaž mohla na budúci rok konať.

Prvá možnosť je hlavné mesto Kyjev, kde sa súťaž Eurovízia konala už v rokoch 2005 a 2017. Druhým tipom je mesto Ľvov na západe Ukrajiny v blízkosti Poľska a tretím je Zakarpatsko – región na hraniciach Ukrajiny s Maďarskom a Slovenskom. Vedúci správnej rady UA:PBC Mykola Černotyckyj vyjadril ľútosť v súvislosti s vyhlásením EBU, ktoré označil za neústretové.

Ukrajina by mala usporiadať budúci ročník pesničkovej súťaže Eurovízia. Povedal to britský premiér Boris Johnson po návrate z návštevy na Ukrajiny. „Samozrejme, bol by som rád, keby to bolo v našej krajine, ale faktom je, že oni zvíťazili a zaslúžia si to usporiadať. Verím, že to môžu urobiť a mali by to urobiť,” dodal.

Kyjev alebo akékoľvek iné bezpečné ukrajinské mesto by bolo podľa britského premiéra skvelým miestom na organizáciu takéhoto podujatia. „Bude to až o rok, na Ukrajine to bude v čase konania Eurovízie v poriadku a dúfam, že Ukrajinci dostanú možnosť organizovať toto podujatie,“ dodal Johnson.

Foto: archív