Úvod ZO ZAHRANIČIA Britská vláda vyhovela žiadosti USA o vydanie Assangea

Britská vláda vyhovela žiadosti USA o vydanie Assangea

Julian Assange. (Foto: archív)

Britská ministerka vnútra Priti Patelová odobrila žiadosť vlády Spojených štátov o vydanie zakladateľa WikiLeaks Juliana Assangea. Britské ministerstvo vnútra spresnilo, že šéfka rezortu „musí podpísať príkaz na extradíciu, ak nie sú dôvody na zákaz vydania tohto príkazu“, pričom súd nijaké takéto dôvody nenašiel. Assange má teraz 14 dní na podanie odvolania.

Podľa politických pozorovateľov ide o vážny moment v Assangeovom dlhoročnom boji proti svojmu vydaniu do USA, hoci nevyhnutne nemusí znamenať jeho koniec. Samotný Assange označil schválenie svojej extradície za „temný deň pre slobodu tlače“ i samotné Spojené kráľovstvo.

Assange sa od roku 2019 nachádza v londýnskej väznici Belmarsh, keď ho zatkli po takmer siedmich rokoch prežitých na veľvyslanectve Ekvádora, kde mu poskytli politický azyl. USA žiadajú jeho vydanie pre obvinenia zo sprisahania, z nelegálneho preniknutia do vládnych počítačov a porušenia zákona o špionáži v súvislosti so zverejnením tajných dokumentov.

Na webovej stránke WikiLeaks sa tieto materiály objavili v rokoch 2010 – 2011. Assange všetky obvinenia odmieta. Rozhodnutiu ministerky Patelovej predchádzal verdikt londýnskeho súdu, ktorý vydal oficiálny príkaz na jeho vydanie do USA, kde mu hrozí doživotie. Britský najvyšší súd v marci tohto roka Assangeovi nepovolil podať odvolanie proti svojmu vydaniu do USA.

Assange, ktorý za svoju prácu získal desiatky novinárskych ocenení vrátane Ceny Európskeho parlamentu za investigatívu, je podľa Rady Európy, organizácie Reportéri bez hraníc a viacerých ľudskoprávnych organizácií väznený napriek tomu, že nespáchal nijaký zločin. Práve naopak – zverejnil dôkazy o zločinoch armád a vlád po celom svete.