Úvod Z DOMOVA Elán v septembri odohrá aj koncert so symfonickým orchestrom

Elán v septembri odohrá aj koncert so symfonickým orchestrom

Ján Baláž a Jožo Ráž. (Foto: archív)

Najväčšie hity legendárnej skupiny Elán so symfonickým orchestrom: takéto spojenie zatiaľ nijaký fanúšik najslávnejšej kapely na Slovensku i v bývalom Česko-Slovensku nepočul. Prichádza však zmena. Elán pridáva tretí koncert do najväčšej slovenskej haly a prvý raz vo svojej kariére vystúpi so symfonickým orchestrom.

Koncertným programom nazvaným Elán Rock Symphony skončí 29. septembra tri za sebou idúce koncerty v bratislavskej Tipos aréne. Médiá o tom informoval PR manažér Roman Helcl. Nedávno ohlásené dve koncertné vystúpenia v Bratislave a pražskej O2 aréne kapela stihla vypredať v priebehu niekoľkých týždňov.

Vo chvíli, keď vypredá aj tretí koncert, stane sa prvou slovenskou kapelou, ktorá trikrát za sebou zaplní najväčší športový štadión na Slovensku. Program Elán Rock Symphony sa uskutoční len jediný raz, exkluzívne v Bratislave.

Snahy prepojiť hudbu populárnej skupiny so symfonickým orchestrom sa objavovali v 50-ročnej histórii populárnej skupiny niekoľkokrát. Vždy ich však hudobníci zamietli. „Viac ako 50 rokov som toto spojenie odmietal. Jednoducho som to tak necítil. Ale teraz, na konci kariéry, to urobíme a myslím, že to bude bombové,“ hovorí frontman skupiny Jožo Ráž.

Pôjde o jedinečné prepojenie hitov, ktoré kapela produkuje viac ako päť desaťročí. „Fanúšikovia nás budú vidieť a počuť v spojení, ktoré od nás zatiaľ nepoznajú, v rockovom štýle pred symfonickým orchestrom. Bude to pre nás aj pre nich jedinečný zážitok,“ dodáva Jano Baláž s tým, že týmto koncertom sa kapela rozlúči so svojimi fanúšikmi vo svojom rodnom meste.

Skupina podľa neho veľmi starostlivo vyberala teleso, s ktorým najväčšie hity Elánu naštuduje. Nakoniec sa rozhodla pre Bohemia Symphony Orchestra of Prague na čele so šéfdirigentom Martinom Šandom. Ten má veľké skúsenosti so spojením rockovej a symfonickej hudby. Jeho orchester absolvoval niekoľko európskych turné s Deep Purple, Europe či Alice Cooper.

Skupina Elán vznikla v roku 1968. Vydala 15 štúdiových albumov, päť anglických albumov a kompilácie, za ktorých predaje získala neuveriteľných 25 platinových platní. Koncert Elánu na Letnej si nenechalo ujsť viac ako 100.000 fanúšikov, Slováci zároveň v roku 2007 vypredali aj slávnu Carnegie Hall v New Yorku.

Pilierom kapely sú Jožo Ráž (spev, basgitara) a Jano Baláž (spev, gitara). Jeden zo zakladateľov kapely Vašo Patejdl (klávesy, spev) zomrel v auguste minulého roka. Elán naposledy koncertoval v roku 2018, keď svoje veľkolepé česko-slovenské halové a open air turné ukončil vo vypredanej pražskej O2 aréne.