Úvod ZO ZAHRANIČIA Orbán: Vybojoval som, že peniaze Maďarov nemôžu dať Ukrajincom

Orbán: Vybojoval som, že peniaze Maďarov nemôžu dať Ukrajincom

Viktor Orbán. (Foto: archív)

Maďarský premiér Viktor Orbán na sociálnej sieti reagoval na dohodu lídrov členských štátov EÚ na mimoriadnom samite v Bruseli o finančnej pomoci pre Ukrajinu vo výške 50 miliárd eur. „Vybojoval som, že peniaze Maďarov nemôžu dať Ukrajincom,“ napísal Orbán.

Maďarsko bolo podľa jeho slov dlho proti dohode, potom podalo alternatívny návrh a napokon po dlhých rokovaniach podporilo Maďarsko aj kompromisné riešenie. „Nezapájame sa do vojny, neposielame zbrane, stále sme na strane mieru,“ dodal Orbán. Pripomenul, že sa rokovalo dlhé hodiny.

Diskusie sa podľa neho v decembri prerušili, pretože sa nenašlo riešenie dvoch maďarských problémov. „Báli sme sa, že eurofondy kvôli Maďarom, ktoré nám výbor doteraz nedal, skôr či neskôr skončia na Ukrajine. Obávali sme sa aj toho, že budeme Ukrajine sprístupňovať financie príliš dlho a nekontrolovane,“ podčiarkol.

Maďarsko dostalo ponuku a nakoniec bol dohodnutý kontrolný mechanizmus, ktorý zaručuje racionálne použitie peňazí. Budapešť dostala záruku, že peniaze Maďarska nemôžu ísť na Ukrajinu.

Predseda Európskej rady Charles Michel na sociálnej sieti oznámil, že lídri členských štátov Európskej únie sa na samite dohodli na finančnej pomoci pre Ukrajinu vo výške 50 miliárd eur.