Úvod ZO ZAHRANIČIA EMA preveruje vakcínu od Johnson & Johnson, hlásili problémy i smrteľný prípad

EMA preveruje vakcínu od Johnson & Johnson, hlásili problémy i smrteľný prípad

Foto: archív

Európska lieková agentúra (EMA) skúma možnú súvislosť medzi vakcínou proti koronavírusu od spoločnosti Johnson & Johnson a tvorbou krvných zrazenín. S preverovaním začala po štyroch hlásených výskytoch trombóz, ku ktorým prišlo po očkovaní touto látkou, pričom jeden z týchto prípadov bol smrteľný.

Vakcína proti koronavírusu od firmy Johnson & Johnson je v poradí štvrtou, ktorú EMA schválila na podmienečné použitie v krajinách EÚ. Súčasne ide o prvú jednodávkovú vakcínu proti covidu odobrenú v únii. Očkovať sa ňou v krajinách EÚ nezačne skôr ako koncom tohto mesiaca.

EMA už vyhlásila, že tvorba krvných zrazenín by mala byť uvedená ako „veľmi zriedkavý vedľajší účinok“ vakcíny od spoločnosti AstraZeneca. Zároveň trvá na tom, že výhody očkovania touto vakcínou naďalej prevažujú nad možnými rizikami.

Podobný postoj krátko nato zaujala i Svetová zdravotnícka organizácia, podľa ktorej je spojitosť medzi očkovacou látkou od firmy AstraZeneca a vznikom trombóz možná. Mnohé krajiny vrátane Nemecka, Francúzska Španielska či Belgicka použitie vakcíny od spoločnosti AstraZeneca pre narastajúce obavy obmedzili pre osoby nad 55, respektíve 60 rokov.

Firma Janssen má hlavné sídlo v Belgicku a je súčasťou medzinárodného koncernu Johnson & Johnson. Jej vakcína funguje na podobnom princípe ako očkovacia látka od spoločnosti AstraZeneca. Tvorí ju modifikovaný adenovírus, ktorý obsahuje gén na tvorbu tzv. spike proteínu.