Úvod ZO ZAHRANIČIA Erdogan: Izrael je teroristický štát

Erdogan: Izrael je teroristický štát

Recep Tayyip Erdogan. (Foto: archív)

Prezident Tureckej republiky Recep Tayyip Erdogan označil Izrael za teroristický štát a obvinil ho, že dlhodobo presadzuje stratégiu úplného vyhladenia obyvateľstva v súčasnosti obliehanom Pásme Gazy.

„Izrael implementuje stratégiu úplného zničenia mesta a jeho obyvateľov tým, že sa úmyselne zameriava na školy, mešity, kostoly, nemocnice, trhy, budovy a ulice,“ uviedol Erdogan v Ankare pred členmi svojej konzervatívnej Strany spravodlivosti a rozvoja.

Izrael podľa Erdogana bez prestávky s neobmedzenou podporou Spojených štátov a západných krajín vykonáva v Gaze „masakre“. Turecký líder takto  zaútočil na Izrael krátko pred svojounávštevou Nemecka. Už predtým viackrát kritizoval židovský štát a vyjadril podporu palestínskemu militantnému hnutiu Hamas, proti ktorému vedie Izrael v pásme Gazy vojnu.

Tá vypukla po útoku Hamasu na Izrael zo 7. októbra, pri ktorom zahynulo približne 1200 ľudí. Ďalších asi 240 osôb militanti uniesli do Pásma Gazy. Izrael na útok reagoval náletmi na Pásmo Gazy a neskôr aj rozsiahlou pozemnou operáciou.

Izrael, Spojené štáty a Európska únia považujú Hamas za teroristickú organizáciu. Erdogan však členov hnutia označil za bojovníkov za slobodu a Izrael kritizuje za viac než 11.000 obetí, ktoré si podľa ministerstva zdravotníctva ovládaného Hamasom vyžiadali jeho odvetné útoky.