Úvod ZO ZAHRANIČIA Erdogan pripomenul Západu, že musí dodržať svoje sľuby o obilnej dohode

Erdogan pripomenul Západu, že musí dodržať svoje sľuby o obilnej dohode

Recep Tayyip Erdogan. (Foto: archív)

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyhlásil, že obnovenie účasti Ruska na dohode o bezpečnom vývoze ukrajinského obilia, ktorú pred vyše rokom sprostredkovala Ankara a OSN, „závisí od západných krajín, ktoré musia dodržať svoje sľuby“.

Erdogan dodal, že „riešenie sa dá nájsť“, a pripomenul svoj telefonát s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, ktorý predtým tzv. obilnú dohodu odmietol predĺžiť. Turecko bolo kľúčovým hráčom v teraz už zrušenej dohode, ktorá umožňovala bezpečnú plavbu lodí naložených obilím z Ukrajiny cez Čierne more.

Dohoda, ktorú vlani v júli sprostredkovali Ankara a OSN, prestala platiť v júli po tom, ako ju Moskva odmietla predĺžiť. V ten istý mesiac Erdogan počas spoločnej mediálnej konferencie s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským v rámci jeho návštevy v Istanbule oznámil, že Putin v auguste navštívi Turecko.

Moskvu však vzápätí nahnevalo, keď sa Zelenskyj z Istanbulu vrátil s piatimi najvyššími veliteľmi ukrajinského pluku Azov, ktorí mali na základe dohody o výmene zajatcov s Moskvou zostať v Turecku až do ukončenia vojny rozpútanej Ruskom proti Ukrajine.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov vtedy v reakcii na tento vývoj povedal, že ide o „priame porušenie“ spomínanej dohody o prominentných zajatcoch uzavretej s Ankarou. Turecku, ktoré je členom NATO, sa počas vojny darí udržať dobré vzťahy s Ruskom aj Ukrajinou – Ankara sa vyhýba západným sankciám uvaleným na Rusko, ale dodáva zbrane Ukrajine.