Úvod Z DOMOVA Podľa Fica základom novej vlády by mal byť Smer a Hlas. K...

Podľa Fica základom novej vlády by mal byť Smer a Hlas. K Pellegriniho strane má však aj výhrady

Foto: archív

Základom novej stabilnej vlády po parlamentných voľbách by mala byť spolupráca Smeru-SSD a Hlasu-SD. Vyhlásil to šéf Smeru-SSD Robert Fico. Označil ich za sesterské strany s príbuzným programom. Zároveň dodal, že Smer-SSD dáva na rozdiel od Hlasu-SD jednoznačné odpovede k jednotlivým témam.

„Základom novej stabilnej a dobrej vlády po voľbách by celkom prirodzene a najlogickejšie mala byť spolupráca Smeru a Hlasu, pretože sme sesterské strany s príbuzným programom v spoločných medzinárodných štruktúrach,“ vyhlásil na mediálnom brífingu Fico. Pripomenul, že obe strany sú súčasťou Strany európskych socialistov.

Smer-SSD sa preto uchádza o povolebnú spoluprácu s Pellegriniho stranou, no má k jeho postojom výhrady. „Je mi ľúto, že nie sú schopní povedať jednu vetu, oficiálne vyhlásenie, že s tými progresívcami sa nedá. To už je ich vnútorný problém. My sa naďalej usilujeme, urobíme všetko pre to, aby bola spolupráca Smeru a Hlasu základom novej vlády,“ dodal Fico.

Vyhlásil zároveň, že jeho strana na rozdiel od Hlasu-SD dáva jednoznačné odpovede. Spomenul napríklad postoj k situácii na Ukrajine, k registrovaným partnerstvám či hypotekárnym úverom. „Spýtajte sa ich, oni nevedia, čo majú povedať,“ poznamenal Fico.

„Volič potrebuje vidieť politika, o ktorom je presvedčený, že to, čo hovorí, aj naozaj urobí. Zdá sa mi, že v tomto ako keby bol rozdiel medzi nami a Hlasom,“ doplnil. Hlas-SD v reakcii uviedol, že ľuďom neklame a sústredí sa na skutočnú prácu pre ľudí.

„Keď niekto hovorí o spolupráci, nemôže šíriť klamstvo o druhom. A to je presne ten rozdiel medzi nami a Smerom,“ uviedla v stanovisku hovorkyňa strany Patrícia Medveď Macíková. Strana ponúka voličom silný štát, chrániaciľudí pred potravinovou a energetickou krízou. „A do vlády pôjdeme len s tým, kto s nami bude presadzovať silný štát,“ dodala hovorkyňa.

Predčasné parlamentné voľby budú v sobotu 30. septembra. Kandiduje v nich 24 politických strán a hnutí a jedna koalícia. Volebná kampaň sa začala 9. júna, končí sa 48-hodinovým volebným moratóriom.